Ukoronowani oddali pokłon

xrt

publikacja 06.01.2015 18:36

W tym roku diabły w inscenizacji w drodze do szopy narodzenia, kusiły piekielną zabawą.

Ukoronowani oddali pokłon Nowością świdnickiego orszaku były reprezentacje parafii - na zdjęciu parafianie ze wspólnoty Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Po raz trzeci ulicami Świdnicy przeszedł Orszak Trzech Króli. Wyruszył spod katedry po Mszy św., którą w Objawienie Pańskie celebrował bp Ignacy Dec. Zanim jednak każdy z królów wybrał się w drogę do Betlejem, wszyscy uczestnicy wyprawy usłyszeli słowa rozesłania i zwiastowania. Anioł Gabriel mówił – Witaj, Maryjo, Tyś jest bramą niebieską, przez którą Bóg pragnie przyjść na ziemię, /aby zbawić ukochane swoje plemię. /Nie wiem, dlaczego wybrał taki sposób /ani dlaczego wybrał  Ciebie z miliona osób, /ale On wie, co jest dobre i wspaniałe- dlatego… /popatrz, cały świat trwa w oczekiwaniu, /czy zechcesz iść tą drogą wybraną i otworzyć się w zaufaniu na to,  /co Bóg przygotował dla Ciebie – nalegał.

Maryja odpowiedziała: – Witaj, posłany przez Pana mego- a czy mogę chcieć czegoś innego? /Przecież to On jest Panem Stworzenia, /On może wykrzesać życie z kamienia, kiedy Jego taka wola… /Czyż mogę się więc lękać, gdy w Jego  rękach jestem cała? /Drży me serce z radości i ze szczęścia i choć nie wiem, co ze sprawą mego zamęścia, /całym mym życiem mówię TAK, /a tobie dziękuję, żeś jest od Boga piękny znak! – mówiła.

Na przedzie pierwszej kolumny orszakowej oprócz Króla szło dwóch biskupów: katolicki – Ignacy Dec oraz ewangelicki biskup nominat  – Waldemar Pytel, do niedawna proboszcz świdnickiej parafii Kościoła Pokoju.

Po drodze do Betlejem na pielgrzymów czekała próba "piekielnej zabawy". Tylko wybór właściwej bramy gwarantował szczęśliwe dotarcie do Jezusa. Archanioł Michał ostrzegał: – Przed wami dwie bramy i choć wynik walki o świat jest już znany, /sam musisz dokonać wyboru /Bóg położył przed tobą życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo /wybieraj życie i żyj należycie! /Zło, choć krzykliwie, jest już dawno pokonane… /Jeśli przejdziesz przez białą bramę, /dojdziesz do Betlejem, a tam czeka cię twój Bóg, /obdarzy cię pokojem- byś na nowo żyć mógł! /Krocz śmiało anielscy pomocnicy ochronią twoje ciało. /Zaśpiewajmy więc w kolędzie, że Bóg jest królem /i na wieki będzie! - mówił. 

W Rynku pokłon Dziecięciu oddali Królowie a po nich głos zabrali obaj biskupi. Życzyli zebranym, by w swoim życiu objawiali chwałę Jezusa. 

Świdnicki orszak organizuje Fundacja Małżeństwo Rodzina, którą wspiera świdnicka kuria i Urząd Miasta. W przeprowadzenie orszaku zaangażowani są także członkowie Domowego Kościoła i Świdnicki Ośrodek Kultury. Inicjatywę wspiera także Nadleśnictwo Świdnica, Gmina Wiejska Świdnica, Związek Harcerstwa Polskiego, Ochotnicza Straż Pożarna, Świdnickie Starostwo Powiatowe.