Kolędowo w Caritas

xrt

publikacja 10.01.2015 20:10

Kolęda z biskupem - wygląda na to, że teraz będzie to już zwyczajem budynku przy ul. Westerplatte 4-6 w Świdnicy.

Kolędowo w Caritas Rozmowa duszpasterska z dziećmi ze świetlicy Caritas ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Po raz pierwszy bp Ignacy Dec odwiedził kolędowo siedzibę Caritas Diecezji Świdnickiej. 7 stycznia najpierw spotkał się z dziećmi ze świetlicy socjoterapeutycznej. Rozmawiał z nimi o tym, jak minęły święta, jakie zajęcia mają w ramach programu realizowanego w świetlicy, jakie zwyczaje świąteczne znają i które kolędy są ich ulubionymi. 

Po modlitwie w świetlicy hierarcha poświęcił kolejne pomieszczenia: biurowe, jadłodajni dla ubogich prowadzonej przez Caritas oraz pomieszczenia dla specjalistów pomagających potrzebującym wsparcia prawniczego, duszpasterskiego czy z zakresu duchowości i pedagogiki. 

– Rok temu byłem w odnowionej siedzibie Caritas, żeby ją poświęcić. To było w tym samym czasie, co teraz, zatem można spokojnie zaliczyć tamtą wizytę do kolędowej – zaznacza biskup. – Niemniej faktycznie teraz byłem ściśle z wizytą duszpasterską. Mam nadzieję, że będzie to zwyczajem tego miejsca – dodał.

Kościół pw. Krzyża Świętego oraz przylegający do niego budynek dawnego szpitala i komandorii krzyżowców z czerwoną gwiazdą leży na terenie parafii katedralnej. Jednak duszpasterze nie zawsze docierali z wizytą duszpasterską do przebywających w budynku. Stąd w tym roku pomysł, by zaprosić samego bp. Ignacego Deca, żeby pobłogosławił poszczególne pomieszczenia obiektu.

– Ksiądz biskup odwiedzi nas jeszcze raz w niedługim czasie, ponieważ dobiega końca remont świątyni. Zaprosiliśmy już wstępnie księdza biskupa, by poświęcił odnowione wnętrze – dodaje ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas i rektor kościoła. 

Biskupowi oprócz sekretarza, ks. Marcina Gęsikowskiego, towarzyszyły siostry troszczące się o jego mieszkanie: dwie rodzone siostry - s. Anna, i s. Józefa oraz s. Miriam, przełożona świdnickiej wspólnoty franciszkanek rodziny Maryi.