Tego nie wolno było przegapić

xrt

publikacja 13.01.2015 23:15

Zmobilizować licealistów do śpiewania albo ułożyć wierszem całą opowieść wigilijną i połączyć ją z obrzędami ludowymi - to nie lada wyczyn.

Tego nie wolno było przegapić Scena finałowa w Domu Chleba uczniów podstawówki nr 1 w Świdnicy ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Popołudniowy blok prezentacji w ramach XXIII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych to dwa bardzo ważne i nowatorskie przedstawienia zasługujące na wyróżnienie spośród wszystkich dotychczasowych. 

Pierwsze to opowieść o najważniejszych narodzinach w dziejach świata w interpretacji uczniów I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Zespół Kasprowiczanie przedstawił jasełka w formie musicalu "A słowo ciałem się stało…”

- Prezentacja powstała w oparciu o autorski scenariusz uczennicy I LO Agaty Prypin - mówiła we wprowadzeniu Halina Szymańska. - W spektaklu występuje szkolny chór pod przewodnictwem Anity Kwiecień, a wykorzystana muzyka pochodzi z polskich kolęd - dopowiadała.

Drugie przedstawienie tego popołudnia to dzieło uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy. Zespół przygotował spektakl pt. "Betlejem - ubogi dom chleba”.

- W naszych poszukiwaniach jasełkowo-herodowych trafiliśmy do Betlejem - ubogiego domu chleba, bo tam przecież wszystko się zaczęło - wyjaśnia Małgorzata Kowalska, autorka scenariusza. - Inspiracją do spektaklu jest niezwykła, maryjna kolęda, a właściwie jej dwie wersje. Stajemy każdego dnia przed wieloma wyborami i często wybieramy po swojemu.

- A Bóg? Co nam proponuje? Czy warto mu zaufać? Na te i inne pytania uczniowie SP nr 1 będą starać się opowiedzieć w swoim przedstawieniu - zachęcała do refleksji Halina Szymańska. 

Przegląd trwa jeszcze dwa dni jednak tylko 14 stycznia do południa jest część konkursowa. Na 15 stycznia zaplanowano bowiem ogłoszenie wyników i występ galowy zamykający tegoroczną edycję przeglądu.