Ostatnie pięć

xrt

publikacja 14.01.2015 18:25

Na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpiło w tym roku 29 zespołów. Dwie szkoły zrezygnowały z uczestnictwa z powodu żniwa, jakie zbierają grypa i przeziębienie aktorów.

Ostatnie pięć Gwiazda z Przedszkola Miejskiego nr 3 ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Co można zrobić z przedszkolakami? 14 stycznia, ostatni dzień konkursowy XXIII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych w Świdnicy, upłynął pod znakiem maluchów grających jasełkowe historie. – Szkoda, że rodzice i nauczyciele nie zawsze zostają na widowni, żeby obejrzeć inne przedstawienia – mówi Kazimiera Momot, przewodnicząca jury konkursowego. – Dzisiaj, gdy występowały tylko przedszkolaki, widać było bardzo wyraźnie, że z tą samą grupą wiekową dzieci można mało, średnio i bardzo wiele wskórać w temacie zabawy w teatr – mówi, oceniając poziom dzisiejszych prezentacji. 

Kogo można było zobaczyć? Po pierwsze przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Świdnicy. Cztero- i pięciolatki przygotowały Ewa Szczęśniak i Bożena Namlik. Po nich występowały dzieci z Europejskiej Akademii Dziecka w Świdnicy. Przedstawienie nosiło tytuł "Mali kolędnicy" i zostało przygotowane przez grupy Winogrona i Poziomki. Opiekunką grupy pięcio- i sześciolatków jest Adriana Jarosz.

Oryginalny scenariusz zaprezentowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego ABRACADABRA w Świdnicy. Grupa Żabki  przygotowała jasełka pt. "Dlaczego przy grocie był osioł i wół”. Scenariusz ułożono na podstawie opowiadania Bruno Ferrero i wiersza Wandy Chotomskiej "Kolęda mojego kota". Aktorami były dzieci pięcioletnie. Opiekunką grupy jest Elwira Kopryna.

Ciekawe, z rozmachem przygotowane przedstawienie pokazały przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Świdnicy. Jasełka "Jasna noc” zebrały na scenie aż 63 aktorów. Opiekunem grupy jest Katarzyna Gielgier. 

Ostatnią tegoroczną prezentacją były jasełka dzieci z Przedszkola Miejskiego w Mieroszowie. W jasełkach wystąpiły dzieci czteroletnie z grupy Pszczółki, dzieci pięcioletnie z grupy Motylki oraz sześciolatki z grupy Kasztanki. Przedstawienie oparte było na scenariuszu Adama Szafrańca "Ach, co za noc". W pierwszym akcie widzowie dowiadują się o zwiastowaniu pasterzom, którzy z owieczkami przyjmują wiadomość o narodzeniu Pana Jezusa i podążają do Betlejem. Na drodze wędrowców staje niedźwiedź, który uważa, że to on jest królem. W drugiej odsłonie Archanioł Gabriel rozmawia z Gwiazdą Betlejemską, a ta szczęśliwie doprowadza wszystkich zainteresowanych do stajenki. Opiekun grupy: Anna Balcerzak, Iwona Illich.