Franciszkańskie klimaty. Olszany

xrt

publikacja 05.03.2015 11:25

Zazwyczaj tak jest: w małych miejscowościach wszystko robi się wspólnymi siłami, także w dziedzinie duchowości i kultu.

Franciszkańskie klimaty. Olszany ks. Józef Wróbel podczas procesji pożegnania figury MB Fatimskiej ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Podczas rekolekcji peregrynacyjnych w Olszanach a właściwie na ich zakończenie, o. Piotr Paradowski OFM Conv. mówił z mocą – Bóg nie płaci, ale wynagradza. Nie bądźmy nigdy skąpi dla Pana Boga, bo On jest samą dobrocią – podsumowywał słowa wdzięczności jakie skierował pod adresem proboszcza i wiernych. Przy tym nie skąpił także słów wyrażających rodzinne ciepło z jakim przyjęty został właśnie on, franciszkanin. – Ziemia olszańska jest bowiem bardzo mocno związana z franciszkanami konwentualnymi  – wyjaśnia proboszcz, ks. Józef Wróbel. – Od nas pochodzi bowiem aż dwóch franciszkanów "czarnych", jeden pracuje na misjach w Uzbekistanie a drugi w Szwajcarii, w Genewie. Swego czasu, w latach osiemdziesiątych chodziliśmy z franciszkanami w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę, zespół "Fioretti" koncertował u nas nie raz, nie dwa. Wielu z nas synom św. Franciszka zawdzięcza swoją duchowość, stąd nasz wielki sentyment do tych zakonników – mówi.

I pewnie stąd też wiele radości, jaką noszą w sercu olszawianie. Radość ta bowiem udzielała się wielu na każdym etapie przygotowań i prowadzenia rekolekcji. Zresztą w małych społecznościach ludziom bliżej do siebie a to na pewno może także pobudzać do radości. – Solidarność to jest coś czego potrzebujemy a wspólna sprawa ją wyzwala. Przynajamniej tak jest u nas – zaznacza jeden z mieszkańców. 

Wierni jednak powtarzają, że sentyment sentymentem, ale odkąd pamiętają nie słyszeli tak dobrych rekolekcji. Poruszało ich zarówno samo przesłanie, ale i spokój oraz dobitność z jaką było ono przekazywane przez o. Piotra. Wielu widziało w orędziu fatimskim swoje pocieszenie,a le i zobowiązanie do uczciwej duchowej pracy. 

Pamiątką rekolekcyjnych dni będą trzy nowe ornaty i obrusy z maryjnymi emblematami. Pamiątką szczególną będzie także pierścień jaki proboszcz otrzymał w darze od bp. Ignacego Deca, który dwa razy odwiedził parafian podczas apelu fatimskiego.

Fakty i liczby

Data nawiedzenia: 1 - 4 marca 2015 r.; Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Piotr Paradowski OFM Conv; do Apostolstwa Rodzin Fatimskich przystąpiło 9 rodzin; w Księdze Intencji przybyło 69 wpisów; proboszcz: ks. Józef Wróbel; Maryję witali: Ireneusz Biernat (były sołtys) i Stanisława Górska (obecna sołtys) oraz w imieniu młodzieży: Wiktoria Sowa i Sikora Rafał, dzieci: Zosia Figurak i Jakub Rymar.