Każdy wie, co do niego należy. Pastuchów

xrt

publikacja 24.03.2015 21:33

Tutaj ksiądz robi swoje, a ludzie swoje, dzięki temu razem mogą więcej.

Każdy wie, co do niego należy. Pastuchów Podczas modlitwy za przyczyną MB Fatimskiej ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Rada parafialna nie miała wątpliwości, jak podzielić obowiązki. Dla ludzi to sprawa honoru, żeby Maryję przyjąć w swoich progach jak najgodniej. Dlatego dekorowanie, porządkowanie i troska o właściwy klimat uroczystych dni nawiedzenia spoczywał na nich. – Mają mój szacunek z tego powodu i wiem, że zarówno w Pastuchowie, jak i w Czechach oraz w Piotrowicach, czyli wszędzie, gdzie mamy kościoły, Maryja w znaku figury fatimskiej mogła odczuć dziecięcą miłość, jaką Ją darzymy – zapewnia proboszcz.

Co charakterystyczne, nawet ci mieszkańcy, którzy nieco rzadziej zaglądają do kościoła, z sercem włączyli się w przygotowania. – To bardzo cenne dla mnie jako proboszcza, bo przecież o to także idzie podczas peregrynacji, by przesłanie o nawróceniu oraz wartości modlitwy dotarło szczególnie do tych, którzy jeszcze w nich się nie rozsmakowali – dodaje ks. Władysław Terpiłowski.

Nie dziwi zatem, że peregrynacyjne rekolekcje cieszyły się dobrą frekwencją. Do gorliwych bowiem dołączyli także ci letni. Maryja potrafiła ich zaintrygować, zwoływała swoją obecnością, poruszała ich serca, a oni nie potrafili się oprzeć. Wielu było ciekawych tego, co będzie głoszone podczas rekolekcji, bowiem hasło "tajemnice fatimskie" oraz cudowna interwencja Maryi z 13 maja 1981 r., gdy ocaliła życie Janowi Pawłowi II, to fakty znane także tym, którzy niekoniecznie chcieliby się przejąć orędziem z Fatimy. – I jest jeszcze jedno: pobożność maryjna jest wpisana w wychowanie średniego i starszego pokolenia, dlatego gdy Maryja przychodzi, jest to sygnałem do zastanowienia się, korekty życia czy porządkowania spraw od lat odkładanych na później – zaznacza proboszcz i zapewnia, że z wielką nadzieją czeka na konkretne owoce fatimskiej przemiany swoich parafian.

Msza pożegnania figury fatimskiej była jednocześnie Mszą św. odpustową ku czci patronki parafii – św. Barbary.

Fakty i liczby

Data nawiedzenia: 30 listopada – 3 grudnia 2014 r.; Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Jan Grzywna OFMConv; w Księdze Intencji przybyło 50 wpisów; proboszcz: ks. Władysław Terpiłowski; Maryję witał m.in. Roman Pająk (przewodniczący rady parafialnej).