Tylko świętość, nic innego dla młodych

xrt

publikacja 28.03.2015 17:08

– Przyjmijcie kierowane do was słowo otwartym sercem i uczyńcie je naprawdę drogowskazem swego życia – zachęcał bp Adam Bałabuch w Bielawie.

Tylko świętość, nic innego dla młodych Z młodymi modlili się także ich duszpasterze ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

W kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie odbyła się druga część spotkania młodzieży z bp. Adamem Bałabuchem. Był czas na pantomimę o grzechu i odkupieńczej męce Chrystusa (w wykonaniu młodzieży z parafii pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie, przygotowanej przez ks. Krzysztofa Szydełko) oraz na adorację kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży animowaną przez ks. Pawła Antosiaka i zespół Effatha. 

Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Adam. Przypomniał on sens nawrócenia i wartość ewangelicznego życia – Ewangelia jest solą konserwującą dobro w ludzkiej duszy – mówił 28 marca do siedmiuset młodych zebranych w świątyni. – Gdy jednak dotknie rany grzechu, wówczas pali i zmusza do refleksji, a w konsekwencji prowadzi do nawrócenia, do zmiany życia, do obumarcia człowieka grzechu i zrodzenia się w nas świętości.

W dalszych słowach wyraził wiarę w młode pokolenie – Chcę głęboko wierzyć, że wy młodzi chcecie świętości. Chcecie przemieniać świat. Jaki jest sens młodości? Tylko świętość! – przekonywał a zaraz potem dodał.

A potem prosił. – Dążcie do tego co w górze, nie do tego, co na ziemi. Nie wracajcie do starego świata: świata grzechu i panowania ciemności – mówił. – Skoro odkrywacie, że jest życie wieczne, że istnieje inny świat, nie wracajcie do tego co stare.

Światowy Dzień Młodzieży to inicjatywa św. Jana Pawła II. 15 kwietnia 1984 r., w Niedzielę Palmową, odbyło się w Rzymie na placu św. Piotra Spotkanie Młodych z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Tydzień później, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, św. Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego.
Rok później w Rzymie zgromadziła się młodzież z całego świata. Spotkanie to zdumiało papieża, który postanowił, że młodzi powinni mieć rokrocznie swoje święto. Jest ono związane z Niedzielą Palmową i ma charakter święta lokalnego Kościoła zebranego wokół swego biskupa. 

Oprócz tego co dwa lub trzy lata organizowane są spotkania Światowe Dni Młodzieży. Najbliższe odbędzie się w roku 2016 w Krakowie. – Zachęcam młodych do tego, by włączyli się w swoim regionie (centra ŚDM w diecezji są ustanowione w miastach powiatowych - Dzierżoniowie, Kłodzku, Świdnicy, Ząbkowicach Ślaskich i Wałbrzychu) do wolontariatu ŚDM, to niezwykła przygoda i szansa na odnalezienie swego miejsca w Kościele oraz sprawdzenia się w solidarnej służbie na rzecz innych młodych, którzy do nas przyjadą z różnych stron świata – mówił ks. Paweł Łabuda, diecezjalny koordynator ŚDM oraz główny organizator tegorocznego Dnia Młodzieży.