Szczególna pamiątka. Sady Górne

xrt

publikacja 29.03.2015 20:40

Kiedy na pożegnanie machali białymi chusteczkami nie mieli wątpliwości, że wydarzyło się coś szczególnego.

Szczególna pamiątka. Sady Górne Na pożegnanie Maryi, tak jak to jest w Fatimie, machano białymi chusteczkami ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

To miały być po prostu kolejne rekolekcje nawiedzenia. W programie poszczególnych dni właściwie to samo co wszędzie. A jednak z dnia na dzień było wiadomo, że dzieje się coś szczególnego. Już przygotowania, właściwie wiejskie pospolite ruszenie, pokazało, że sprawa tych kilku dni z Maryją w znaku figury fatimskiej, jest traktowana szczególnie. A przecież parafia miała nawet ostatnio niecodzienne uroczystości, m.in. prymicje. Teraz było wyjątkowo ponad wszystko. Dekoracje, wsparcie dla proboszcza, przejęcie się organizacją – zupełnie zaskakujące. tak bardzo, że proboszcz, gdy 29 marca dziękował za to wszystko, nie umiał ukryć wzruszenia. 

O. Jan Grzywna OFM Conv., rekolekcjonista także był pod wrażeniem. – Proboszcz chciał, żeby apel fatimski był zaraz po wieczornej Mszy św. o 19.00 – zdradził na zakończenie rekolekcji. – Ja jednak przekonywałem, że 21.00 to dobra pora. Zgodził się i zadziwiliście go liczną obecnością na tej modlitwie – chwalił a potem mówił, że rekolekcje w Sadach Górnych były jego dwunastą serią w cyklu peregrynacyjnych, jednak ma wrażenie, że w sposób szczególny zapiszą się w jego pamięci i w sercu. – To najmniejsza z tych dwunastu parafii, ale dzięki temu bardzo swojska. Czułem się tu jak w rodzinie, może to i z tego powodu, że sam wychowałem się na wsi – wyjaśniał. 

Na zakończenie rekolekcji w procesji darów ofiarnych przyniesiono dar szczególny: relikwie pastuszków z Fatimy, rodzinną pamiątkę, którą ofiarodawcy zdecydowali się przekazać parafii. – Relikwie te wkrótce umieścimy w relikwiarzu, który będzie wyeksponowany na ołtarzu aż do końca peregrynacji w naszej diecezji. Niech przypomina nam ten święty czas – mówił proboszcz, ks. Grzegorz Góra. – Natomiast w swoim sercu, poruszony tym wszystkim co stało się naszym udziałem przez te cztery dni, nosze wielkie pragnienie, abyśmy mieli także w kościele swoją figurę MB Fatimskiej, by móc szerzyć Jej kult i wypełniać orędzie z jakim przyszła blisko sto lat temu – zdradzał na koniec.

Fakty i liczby

Data nawiedzenia: 25 - 29 marca 2015 r.; Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Jan Grzywna OFM Conv; proboszcz: ks. Grzegorz Góra.