Czytali tylko trzy godziny

xrt

publikacja 28.04.2015 20:59

- Gdy diakon Filip spotyka dworzanina etiopskiego ten czyta Pismo, jednak go nie rozumie. Gdy Filip wytłumaczy mu sens, doprowadzi tego człowieka do chrztu - przypominał ks. Tomasz Federkiewicz.

Czytali tylko trzy godziny Krystyna Pawlik podczas odczytywania fragmentu ewangelii wg św. Mateusza ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

- Zawsze jest to dla mnie sporym przeżyciem, nawet jeśli słucha mnie tylko kilka osób - mówiła Bronisława Krakowiak, która była jedną z kilkudziesięciu osób, które 24 kwietnia w kościele pw. Świętego Krzyża czytały głośno Pismo Święte.

Po raz czwarty w ramach Tygodnia Biblijnego w Polsce, świdniccy bibliści zorganizowali Maraton Biblijny. Niestety inicjatywa miała jeszcze skromniejszy wymiar niż dotychczas, a to z powodu nakładających się terminów wydarzeń kościelnych i społecznych. Ostatecznie tylko przez trzy godziny reprezentanci świdnickich parafii czytali ewangelię wg św. Mateusza.

Każdy z uczestników spotkania na pamiątkę otrzymał tekst ewangelii z okolicznościowym stemplem bp Ignacego Deca: "Módlmy się, aby każdy chrześcijanin i każdy człowiek, który poszukuje prawdy, stał się pielgrzymem Pisma Świętego" to cytat ze św. Jana Pawła II, jaki przywołał biskup na stemplu. Od siebie dodał: "Wszystkim uczestnikom Diecezjalnego Maratonu Biblijnego życząc karmienia się Bożym Słowem każdego dnia błogosławię".

Na zakończenie mini-maratonu i całego Tygodnia Biblijnego odprawiono Mszę św. w katedrze. Kazanie podczas Eucharystii wygłosił ks. Tomasz Federkiewicz, który odpowiada za Dzieło Biblijne w diecezji. Przypomniał on podstawowe informacje dotyczące genezy Biblii, jej powstawania, charakterystyki i znaczenia. I tak np. wyliczył powody dla których zaczęto spisywać świętą Księgę:

- Po pierwsze zażądał tego sam Bóg (Wj 17,14; 34,27; Ez 24,1-2). Po drugie, ponieważ ludzie, którzy byli naocznymi świadkami tego wszystkiego, czego Bóg dokonał na ziemi, wiedzieli, że to wiedza, którą trzeba przekazać potomnym, bo nie może być zapomniana - mówił i cytował 1 J 1,1-3.

Kaznodzieja odpowiedział też na pytanie: Jak czytać Biblię? - Przede wszystkim obudzić w sobie pragnienie odkrycia tego, co chce mi powiedzieć Bóg. Po drugie starać się w spokoju i skupieniu zrozumieć, to co chce przekazać Księga - zaczął.

- Po trzecie szukać pomocy w zrozumieniu danego tekstu. Gdy diakon Filip spotyka dworzanina etiopskiego ten czyta Pismo, jednak go nie rozumie. Gdy Filip wytłumaczy mu sens, doprowadzi tego człowieka do chrztu. Po czwarte warto żyć Pismem Świętym każdego dnia. Św. Jakub napisze w swoim liście: "Wprowadzajcie słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami Słowa" (Jk 1, 22). I wreszcie na końcu, odczytywać Biblię z wiarą. Kiedy Bóg mówi, nie gardź Jego słowem - zakończył.

Tydzień Biblijny to inicjatywa polskiego episkopatu, który powołał Dzieło Biblijne jako instytucję promującą duchowość biblijną. Taki też jest pierwszorzędny cel tego tygodnia, który w Polsce odbywa się po raz szósty: promocja duchowości biblijnej, zachęta do lektury Biblii oraz umocnienie na drodze codziennego karmienia się Słowem Bożym.