Najpierw kerygmat, potem kaczuchy

xrt

publikacja 21.06.2015 08:47

Warsztaty to okazja do zdobycia praktycznych umiejętności i wiedzy, które przydadzą się w czasie, gdy w diecezji będą gościć uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

Najpierw kerygmat, potem kaczuchy Warsztaty medialne poprowadzili: Łukasz Masyk z UM Bielawy oraz ks. Roman Toamszczuk ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży tworzą coraz mocniejszą grupę znajomych i przyjaciół pochodzących z różnych miejsc diecezji ale zjednoczonych wokół idei ŚDM.

19 czerwca w Bielawie, w SP nr 10, zamieszkało kilkudziesięciu młodych: chłopaków i dziewczyn, dla których ŚDM oznacza przygodę, wspólnotę i zaangażowanie.

– Żeby ludzkie więzy pogłębić i wejść w istotę ŚDM poprosiliśmy członków Przymierza Miłosierdzia ze Szczecina, żeby poprowadzili nas przez orędzie kerygmatu – mówi Anna Lutz, odpowiedzialna za kontakt z mediami ze strony diecezjalnego sztabu ŚDM. – Młodzi wzięli udział w trzech spotkaniach kerygmatycznych. Każde z nich miało podobną strukturę: konferencja, animacja, świadectwo.

Równocześnie bp Adam Bałabuch spotkał się ze wszystkimi liderami świeckimi i kapłanami odpowiedzialnymi w regionach (pokrywających się zasięgiem z granicami powiatów) na odprawie roboczej.

– Przede wszystkim ustaliliśmy kalendarz działań promocyjnych – mówi Anna Lutz. – Będziemy na pielgrzymce do Częstochowy, będziemy w Wambierzycach ale też na spotkaniach z o. Maniacalem i rekolekcjach diecezjalnych z o. Antonello – wylicza. 

20 czerwca wolontariusze wzięli udział w warsztatach tematycznych. Podzieleni na grupy uczyli się śpiewać, pisać notatki prasowe, dbać o liturgię i podstaw komunikacji społecznej.

Popołudniu modlili się podczas Mszy św. na której muzycy zaprezentowali swoje osiągnięcia a służba liturgiczna zadbała o oprawę liturgiczną. Modlitwie przewodniczyli kapłani: ks. Bartłomiej Łuczak, ks. Paweł Łabuda i ks. Marcin Januszewski. 

Dyskoteka z grillem i niespodzianką zakończyła warsztaty. – Niespodzianka autorstwa ks. bp. Ignacego polegała na tym, że odwiedził nas w trakcie dyskoteki, pozdrowił, pobłogosławił i... zatańczył "kaczuchy" – mówi Tomasz Tkacz, lider regionu dzierżoniowskiego. 

Warsztaty są przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży, których pierwsza część, od 20 do 25 lipca odbywa się w polskich diecezjach a druga, od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie. Tam też przyjedzie papież Franciszek. Organizatorzy spodziewają się nawet dwóch milionów młodych z całego świata. W diecezji świdnickiej gościć będzie ponad trzy tysiące młodych.