W świecie Moniuszki

xrt

publikacja 22.08.2015 09:31

Burmistrz Piotr Maziarz i dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk zapraszają na wielki finał.

W świecie Moniuszki Dwie z trzech sióstr z "Domku trzech sióstr" podczas narady, jak ukryć się przed ojcem ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Teatr Zdrojowy, Teatr Pod Blachą, Muszla Koncertowa, Pijalnia Wód Mineralnych, Sala Koncertowa, kościół pw. Miłosierdzia Bożego, kościół pw. św. Katarzyny, Sanatorium Zacisze i Rondo Tkacza – wszystkie te miejsca rozbrzmiewały w tym roku muzyką operową.

Po raz 53. Kudowa-Zdrój stała się bowiem stolicą opery. Bilans ponad półwiecza jest imponujący. W ramach festiwalu wystąpiło kilka tysięcy śpiewaków i muzyków, znane zespoły operowe, orkiestry symfoniczne i kameralne, gwiazdy scen operowych i teatralnych z Polski, Czech, Danii, Litwy, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Norwegii, Włoch, USA, Japonii, Kuby i Meksyku. 

Festiwal zatem to kultura wysokiej próby. – Dlatego każdy kto odwiedził w dniach festiwalowych Kudowę-Zdrój z pewnością doświadczył artystycznego i duchowego oczyszczenia, bo obcowanie z pięknem zawsze otwiera przed człowiekiem nowe wymiary duchowe – komentuje bp Ignacy Dec, który 21 sierpnia uczestniczył we wszystkich punktach programu festiwalu jako gość honorowy wydarzenia.

Jeszcze dzisiaj, tak jak każdego festiwalowego dnia w południe, z balkonu Teatru Zdrojowego zabrzmi hejnał festiwalowy. Zaraz potem w Pijalni Wód Mineralnych Dyrektor teatru Wielkiego w Poznaniu, Reneta Borowska-Juszczyńska podejmie temat "Halka" na Haiti i zda relację z wrażeń artystów oraz mieszkańców egzotycznej wyspy sprowokowanych przez wystawienie opery narodowej w górskim miasteczku Cazale.

O 13.00 w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego zagra Młodzieżowa Orkiestra Dęta Szkoły Artystycznej z Hronova, natomiast o 15.30 wielki finał festiwalu - Korowód Moniuszkowski. Warto dołączyć do grupy artystów i mieszkańców miasta ubranych w historyczne stroje oraz poznać samego Stanisława Moniuszkę, który jak co roku przybędzie na kudowski korowód. 

Na zakończenie święta opery wieczór baletowy w wykonaniu solistów baletu Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu.