Uzdrowienie międzypokoleniowe? - jest decyzja

xrt

publikacja 08.10.2015 15:35

Na ostatniej katechezie dla dorosłych biskup podzielił się informacjami z KEP.

Uzdrowienie międzypokoleniowe? - jest decyzja Biskup Ignacy Dec podczas ostatniej środowej katechezy dla dorosłych ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

W nowym cyklu katechez środowych dla dorosłych raz w miesiącu biskup odpowiada na pytania zadane mu wcześniej anonimowo na kartkach lub bezpośrednio na spotkaniu. 

7 października bp Ignacy Dec najpierw wspomniał o przebiegu obraz Konferencji Episkopatu polski z której właśnie wrócił, potem mówił o swoim wyjeździe do Kazachstanu.

Gdy trzeba było odpowiadać na pytania, okazało się, że dominującą kwestią jest uzdrowienie międzypokoleniowe. temat ten biskup rozwinął w oparciu o orzeczenie komisji doktrynalnej KEP, która wydawała dokument zakazujący tych praktyk.

– Tym samym kwestia ta jest definitywnie rozstrzygnięta – podkreślił biskup. 

Drugim tematem interesującym zebranych była intronizacja Chrystusa na Króla Polski. Także w tej kwestii biskup przypomniał, że nie ma podstaw do tego, by ogłosił Zbawiciel miał nosić taki tytuł. 

Podniesiona została także sprawa wzorów jakimi powinni się w swoim życiu kierować uczniowie Chrystusa. – Zarówno Maryja jak i święci są przykładem w jaki sposób naśladować w doczesnym życiu naszego Pana – mówił biskup. 

Kolejne środowe katechezy (początek zawsze po Mszy św., czyli koło 19.30, w kościele pw. Świętego Krzyża w Świdnicy, ul. Westerplatte 4-6) będą poświęcone następującym zagadnieniom: 14 października, Andrzej Wronka, "O świętych obcowaniu – czyli jak pomagać duszom czyśćcowym"; 21 października ks. dr Zbigniew Chromy, "Czy można pogodzić Biblię i Koran? Czy wierzymy w tego samego Boga?"; 28 października, ks. mgr lic. Roman Tomaszczuk, "Adam i Ewa – kiedy miłość jest czymś więcej niż udanym seksem".

Andrzej Wronka pisze o sobie: "Moja działalność rozumiana jako praca a jednocześnie pasja oscyluje wokół zagadnienia apologetyki, czyli obrony wiary katolickiej głównie przed zarzutami sekt, różnych ruchów religijnych i błędnych duchowości" – zaznacza a następnie dodaje: "W swej działalności dotykam takich tematów jak: świadkowie Jehowy, psychomanipulacja, sekty, satanizm, magia, wróżby, opętanie, horoskopy, New Age, wojna informacyjna, reinkarnacja, Hare Kryszna” jednak do Świdnicy przyjeżdża z innym zadaniem, które wpisuje się w drugi nurt jego zainteresowań czyli temat apostolstwa pomocy duszom czyśćcowym. 

Ks. Zbigniew Chromy jest specjalistą od teologii fundamentalnej a temat jego katechezy koresponduje z tym co dzieje się w Europie związku z napływem uchodźców z krajów islamskich, natomiast ks. Roman Tomaszczuk, jako specjalista od teologii duchowości oraz diecezjalny duszpasterz rodzin swoje wystąpienie wpisze w klimat dyskusji zakończonego 25 października synodu o rodzinie.