Znają się z Matką doskonale. Dzierżoniów

xrt

publikacja 26.11.2015 10:18

Dali się poprowadzić jeszcze głębiej, by odkryć aktualność orędzia z Fatimy.

Znają się z Matką doskonale. Dzierżoniów Obzręd powitania Maryi w znaku figury fatimskiej ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Dwie wieże World Trade Center w chwili uderzenia w nie samolotów, bazylika św. Piotra w dniu zamachu na papieża, wieżyczka strażnicza z niemieckiego obozu koncentracyjnego z obozowym nu,erem św. Maksymiliana i kwiaty - dekoracja z okazji peregrynacji MB Fatimskiej. Szokujące? Autorka miniatur, Małgorzata Wierzbicka, chciała wyrazić to, co o. Piotr Paradowski OFMConv. głosił podczas rekolekcji fatimskich: orędzie i głos Maryi to nie jest pobożne gadanie: tam gdzie nie ma nawrócenia - tam jest śmierć - ta duchowa przede wszystkim, przez grzech, ale ona rodzi konkretne czyny - także te szybko stające się symbolem nienawiści, zaślepienia i poddaństwa szatanowi. 

W tej parafii od 22 lat wierni rozmyślają nad przesłaniem z Fatimy: od maja do października podczas nabożeństwa różańcowego z procesją światła, w pozostałe miesiące roku z modlitwą w kościele. Ponadto od 15 lat w trakcie nabożeństwa pierwszosobotniego według wskazówek wizjonerki, siostry Łucji. – jednak rekolekcje peregrynacyjne były nam potrzebne, bo były okazją uporządkowania, odświeżenia i pogłębienia naszej pobożności – komentują parafianie. – Poza tym każdy z nas przynosił do Maryi aktualne, bardzo osobiste sprawy. Wszyscy modliliśmy się także za naszego wikariusza, który zmaga się z chorobą. Cieszył widok wielu mężczyzn, szczególnie podczas wieczornych apeli – podkreślają. 

W ogóle sprawa temat peregrynacji oraz organizacji jej przebiegu, szczególnie w miastach, mocno pokazuje jak Kościół musi szukać nowych form głoszenia odwiecznej prawdy. - Dla pokolenia 40+ peregrynacja to znak czytelny, wzmocniony przeżyciami z odwiedzin MB Częstochowskiej, ale dla młodszych ta formuła jest już problematyczna - zauważa proboszcz, ks. Jarosław Leśniak. -  Akcja informacyjna to jedno i zadbaliśmy o nią to jasne, ale przekonanie do udziału w wydarzeniu, to już inna sprawa. Bardziej wymagająca i każąca szukać rozwiązań przystających bardziej do młodego pokolenia. Oni mają już mentalność z supermarketu: towar trzeba zareklamować, dać wybór i zapewnić, że nic nie jest narzucone, że wszystko dokonuje się w całkowitej wolności - uśmiecha się. 

Fakty i liczby

Data nawiedzenia: 22 - 25 listopada 2015; Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Piotr Paradowski OFMConv; w mieniu parafii Maryję witali: Roman i Bożena Wszędobyłowie, Piotr Zieliński i Katarzyna Zygmunt (młodzież) oraz Wiktoria i Michał Dorużyńscy (dzieci); w księdze intencji przybyło 128 wpisów a w księdze Apostolatu Rodzin Fatimskich 9 zgłoszeń; proboszcz: ks. Jarosław Leśniak, wikariusze: ks. Dawid Fiołek i ks. Krzysztof Myszogląd (nieobecny, przebywa na urlopie zdrowotnym).