Świdnica już jest, kto następny?

xrt

publikacja 21.12.2015 12:28

Budząca kontrowersje inicjatywa w Roku Miłosierdzia tym bardziej czytelna.

Świdnica już jest, kto następny? Spowiedź podczas Mszy Jedności w Ołdrzychowicach ks. ROman Tomaszczuk /Foto Gość

W kościele pw. św. Józefa w Świdnicy (ul. Kotlarska) ojcowie paulini oraz duszpasterze dekanatu Świdnica-Zachód zapraszają do przeżycia sakramentu pokuty osoby, które z różnych względów nie skorzystały ze spowiedzi w czasie wyznaczonym przez poszczególne parafie.

Spowiedź rozpocznie się w środę 23 grudnia o 19.00 i potrwa do północy.

- Kryje się za tym troska o robotników ostatniej godziny - wyjaśnia ks. Krzysztof Ora, pomysłodawca świdnickiej Nocy Konfesjonałów, która odbyła się po raz pierwszy rok temu, 19 grudnia. - Wychodzimy naprzeciw tym, którzy z powodu rytmu pracy, podróży czy ze względów emigracyjnych, odłożyli spowiedź na ostatni moment - precyzował. 

Nie bez znaczenia jest fakt, że w trwającym Roku Świętym Miłosierdzia Kościół pochyla się nad tajemnicą nawrócenia i podkreśla wagę sakramentu pokuty i pojednania.

- Mamy szukać nowych sposobów docierania z ewangelią miłosierdzia do tych, którzy potrzebują specjalnych warunków, by otworzyć się na Boże przebaczenie, stąd nasza inicjatywa - dodaje inicjator wydarzenia.

W trakcie "Nocy konfesjonałów" swój dyżur pełnić będzie w konfesjonale bez przerwy co najmniej pięciu kapłanów. 

Świdnicka inicjatywa nawiązuje do ogólnopolskiej kampanii społecznej "Noc Konfesjonałów". W 2010 r. akcja była w zorganizowana tylko lokalnie, w Szczecinie, dla uczczenia piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II. W roku 2014, przed Wielkanocą odbyła się ona w ponad 100 kościołach w całej Polsce. 

Także w diecezji pomysł został podchwycony. Przed ostatnią Wielkanocą nocne spowiadanie było możliwe m.in. w Wałbrzychu, Dzierżoniowie czy w Bielawie. 

Ogólnopolskiej „Nocy Konfesjonałów” towarzyszą kampanie ewangelizacyjne na ulicach, w mediach i internecie, zwracające uwagę na duchowy wymiar zbliżających się świąt. Akcja adresowana jest głównie do osób młodych, zapracowanych oraz powracających z zagranicy.