Jeszcze dzień dla Pana - z "24 godzin"

xrt

publikacja 05.03.2016 06:45

Bp Dec: Nie można być w jednej dziedzinie gigantem, a w drugiej zwierzęciem

Jeszcze dzień dla Pana - z "24 godzin" Początek modlitewnej sztafety "24 godziny dla Pana" ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Od wczoraj, od 19.00, trwa adoracja w ramach papieskiej inicjatywy "24 godziny dla Pana". Biskup Ignacy Dec przewodniczył w katedrze Mszy św. ku czci św. Kazimierza. W homilii przekonywał, że święty Jagiellończyk jest dobrym przewodnikiem podczas modlitwy adoracyjnej. - Święty Kazimierz spędzał bowiem codziennie wiele czasu przed Najświętszym Sakramentem, rozpamiętywał Mękę Pańską i był wielkim czcicielem Matki Bożej. Na kolanach, przed Bogiem, na Eucharystii, na adoracji, szukał mądrości. Modlitwa stała się dla niego mądrością życia - mówił.

Potem biskup wspomniał też o świętości, którą królewicz zdobywał na drodze szukania wiedzy, zachowywania Bożego Prawa i na drodze czystości.  

Pod koniec swej refleksji bp Ignacy zrobił rachunek sumienia z postępów na drodze świętości wszystkich zebranych w katedrze. Wspomniał m.in. o cnocie czystości. - Ma ona ważne miejsce wśród cnót szlachetnego człowieka. Nie można sobie mówić: z czystością to może być jakkolwiek, bylebym był dobry dla ludzi. U św. Kazimierza czystość serca szła w parze z miłosierdziem. Nie jest prawdą, że można być w jednej dziedzinie gigantem, a w drugiej zwierzęciem - ostrzegał. 

Na koniec zachęcał do włączenia się w inicjatywę modlitwy adoracyjnej "24 godziny dla Pana". 

Pierwszymi w sztafecie modlitwy byli alumni seminarium duchownego. Po nich przez godzinę modliły się siostry zakonne. Potem w nocy kolejno: parafia katedralna, parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, dalej pw. św. Józefa, pw. NMP Królowej Polski, pw. Ducha Świętego. 

Plan sobotniej adoracji:

  • 7.00 - 9.00 - parafia pw. św. Andrzeja Boboli 
  • 9.00 - 11.00 - parafia pw. Miłosierdzia Bożego 
  • 11.00 - 13.00 - parafia katedralna 
  • 13.00 - 14.00 - parafia pw. św. Józefa
  • 14.00 - 15.00 - parafia pw. NMP Królowej Polski
  • 15.00 - 16.00 - parafia pw. Ducha Świętego
  • 16.00 - 17.00 - parafia pw. św. Andrzeja Boboli
  • 17.00 - 18.00 - parafia pw. Miłosierdzia Bożego

Podczas modlitwy jest czynny także konfesjonał dyżurny.