Kąty wciąż odkrywane

xrt

publikacja 29.06.2016 16:23

Studenci pracują pod kierunkiem doświadczonej konserwator, prof. Grażyny Schilze-Głazik.

Kąty wciąż odkrywane Niektórzy z tej ekipy spędzają część wakacji już trzeci rok z rzędu w Kątach Bystrzyckich ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Zakończono kolejny etap odsłaniania i zabezpieczania gotyckich fresków z kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kątach Bystrzyckich. 

Pracami nad freskami, które odkryto w 2000 roku, kieruje dr hab. Grażyna Schilze-Głazik z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tak jak w latach poprzednich, tak i w tym roku w ramach praktyki konserwatorskiej w Kątach Bystrzyckich pracowała grupa studentów wydziału konserwacji ASP w Krakowie. 

Kolejny etap prac w ramach praktyki studenckiej zaplanowano na sierpień.

Młodzi bardzo cenią sobie możliwość zdobywania doświadczenia konserwatorskiego w historycznym obiekcie. - Na uczelni mamy dostęp tylko do eksponatów i pracujemy na materiałach dydaktycznych imitujących autentyki - wyjaśniają różnicę. 

W tym roku prace konserwatorskie objęły prezbiterium i łuk tęczowy kościoła. 

Prace w kościele są możliwe dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu Renowacji Kościoła w Kątach Bystrzyckich, który najpierw zatroszczył się o ściągnięcie tu profesorów i studentów na prowadzenie prac w ramach praktyki konserwatorskiej, a ostatnio skutecznie aplikował w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pieniądze na kontynuację renowacji.

W Kątach Bystrzyckich mieszka w tej chwili ok. 60 osób.