Czesi opanowali rynek

ks. Roman Tomaszczuk

publikacja 20.07.2016 23:20

Integracja już była, teraz zwiedzanie i rafting na Nysie Kłodzkiej.

Czesi opanowali rynek Pierwszy integracyjny taniec na ząbkowickim rynku. ks. Roman Tomaszczuk /Foto Gość

Aż 350 młodych Czechów z diecezji Hradec-Kralove, stawiło się na ząbkowickim rynku, żeby razem z wolontariuszami i mieszkańcami miasta świętować inaugurację ŚDM w Polsce. 

Młodym towarzyszy siedmiu kapłanów. Podobnie jak inni, także Czesi, choć mieli do miejsca swego zakwaterowania (Bardo, klasztory marianek, redemptorystów i urszulanek oraz internat w Ząbkowicach Śląskich), zaledwie kilkadziesiąt kilometrów, spóźnili się z powodu wzmożonych kontroli na granicy. 

Po pierwszym, integracyjnym tańcu, głos zabrał bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. W swoim powitaniu podkreślał radość z wyboru przez Czechów Dolnego Śląska jako miejsca przeżywania Dni w Diecezjach. 

Natomiast burmistrz miasta, Marcin Orzeszek zachęcał do odwiedzania Ząbkowic i regionu przy każdej nadarzającej się okazji. 

Czwartek jest dniem zwiedzania regionu. Czesi odwiedzą m.in. twierdzę srebrnogórską, kopalnię złota w Złotym Stoku i pałac księżnej Daisy w Kamieńcu Ząbkowickim. Dzień ma zakończyć modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem, z klaryskami w ich kościele klasztornym. 

Natomiast w piątek zaplanowano m.in. spływ raftingowy przełomem Nysy Kłodzkiej.