To już ostatni występ

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 31.12.2016 17:22

Trzy razy można już było wysłuchać kolęd w wykonaniu świdnickiej scholi.

Występy scholi odbywają się pod batutą Marty Monety. Występy scholi odbywają się pod batutą Marty Monety.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

W piątek 30 grudnia o godz. 18 w kościele Krzyża Świętego w Świdnicy odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Świdnickiej Scholi Cantorum "Exultet". Piątkowy koncert był trzeci z kolei. Pierwsze dwa odbyły się 18 i 23 grudnia (na rynku w Świdnicy w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego i w kościele Krzyża Świętego).

W programie koncertu znalazły się utwory muzyki dawnej, tradycyjne polskie kolędy oraz kilka utworów nawiązujących do folkloru góralskiego. Koncert zakończyła tradycyjna łacińska kolęda "Adeste fideles". Przypomnijmy, że zespół wokalny Exultet istnieje od roku 2009 r., pierwotnie pod nazwą Vox Angelicus. Od kilku lat jako katedralna schola cantorum. Zespół tworzy 11 śpiewaków, których dyrygentem jest Marta Moneta, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, najstarszej tego typu uczelni w Polsce. Schola Cantorum "Exultet" od kilku lat oprawia muzycznie Triduum Sacrum w katedrze świdnickiej, comiesięczne Msze w rycie trydenckim w kościele Krzyża Świętego w Świdnicy (ostatnia niedziela miesiąca) oraz niedzielne Msze św. w katedrze świdnickiej (3. niedziela miesiąca, godz. 10).

Exultet ma na swoim koncie kilka wyróżnień na różnego rodzaju festiwalach muzycznych, w tym: I miejsce na międzynarodowym festiwalu muzyki pasyjnej w Szczecinie, I i II miejsce na ogólnopolskim konkursie pieśni chóralnych w Prusicach oraz I miejsce na festiwalu pieśni maryjnych w Olesznej.

Dzięki wytężonej pracy członków zespołu oraz umiejętnościom pedagogicznym dyrygenta scholi Marty Monety – jak mówią jego członkowie – muzycy sięgają po coraz ambitniejszy repertuar, m.in. znanych polskich mistrzów baroku M. Zieleńskiego i G.G. Gorczyckiego. W planach zespołu na najbliższy czas jest również nagranie płyty oraz poszerzenie składu, o czym wspomniał członek scholi oraz jej duchowy opiekun ks. Zbigniew Chromy.