Osiem kolejnych zespołów kolędniczych na scenie

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 11.01.2017 09:29

Za nami drugi dzień jubileuszowego Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych.

W tegorocznych występach nie brak ciekawych gości w betlejemskiej szopce. W tegorocznych występach nie brak ciekawych gości w betlejemskiej szopce.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

W pierwszej sesji zaprezentowało się sześć zespołów, w popołudniowej, ze względu na chorobę członków dwóch grup - jedynie dwa. Ich występy przybierały najróżniejszą formę, poczynając od pantomimy a sk,ończywszy na tradycyjnym kolędowaniu.

Widzowie przeglądu to nie tylko koledzy i koleżanki prezentujących się, ale również ich rodzice, dziadkowie i ciekawi występów świdniczanie. O tym, że to również dla nich wielkie przeżycie świadczyć może blask telefonów komórkowych podniesionych do góry, by uwiecznić na pamiątkę choć fragment występu pociechy. 

Drugiego dnia zmagań jako pierwsza zaprezentowała się grupa ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. Tu znów na scenie pojawiły się diabelskie plany wystąpienia przeciwko maleńkiej Dziecinie. Do żłóbka natomiast poza tradycyjnymi gośćmi przychodzą również policjant czy budowlaniec. Koordynatorką tego spektaklu była odpowiedzialna za szkolne koło teatralne Izabela Rataj.

Kolejny zespół postanowił podążyć za gwiazdą. Miejskie Przedszkole nr 14 w Świdnicy pokazało międzynarodowy charakter Dobrej Nowiny. Do Bożej dzieciny przychodzą czarnoskórzy, mieszkańcy Azji, a nawet Eskimosi. Są te też tańczące ze wstęgami aniołki. Taka forma to pomysł Anny Wąsowskiej, Haliny Górniak i Iwony Wejngold-Pisowicz.

Trzeci występ należał do Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy. Autorski pomysł z wykorzystaniem motywów Miłosierdzia Bożego i s. Faustyny Kowalskiej w formie pantomimy niósł ze sobą przesłanie gotowości na przyjście Jezusa. Autorami scenariusza są Mariusz Drozdowski i Dorota Cekiera, a opiekunami s. Irena Jasiurka i Zuzanna Barwacz. 

Jasełka w wykonaniu Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy przygotowane przez ks. Krzysztofa Krzaka i Martę Monetę to obraz biblijnych poszukiwań miejsca dla narodzin Mesjasza. Gospodarze nie mający miejsca w swoich włościach, trzej królowie składający pokłon i aniołowie wokół Świętej Rodziny - tak najkrócej można scharakteryzować tę tradycyjną inscenizację.

Przedostatnim uczestnikiem w części przedpołudniowej był Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy. Dzieci i młodzież przedstawiły rozbudowaną historię bożonarodzeniową. Tańczące anioły, niesforne rozbiegane owieczki wprawiły scenę w ruch, a wściekły Heron i jego porażka pokazały, że dobro zawsze zwycięża. Opiekunami grupy są Jolanta Tekiela i Beata Zegarłowska.

Na koniec pierwszej części zaprezentował się Dzienny Dom Seniora w Świdnicy. Głos odczytujący fragmenty Pisma św. nadał życie scenom w iście malarskim stylu. Gra światła i ułożenie znajdujących się za ramą obrazu postaci barwnie opisał najważniejsze wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. Opiekunką grupa jest Monika Masłowska.

Po godzinie 16.30 na scenie pojawili się aktorzy ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy. Pod kierownictwem Małgorzaty Kowalskiej przedstawili autorską kompozycję "Przez siano do... Boga". Na scenie oprócz sterty siana pojawiły się wiejskie dziewczyny, które okazały się aniołami i młody chłopak, który musiał stać się owcą, by zrozumieć, co w życiu najważniejsze.

Ostatni w tym dniu występ należał do prawdziwych kolędników z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy, znajdującego się w Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie. Scenariusz występu "Po kolędzie" oparty jest na wzorcach ludowych, a opracowali go: Teresa Kmera, Lidia Sajdak i Czesław Kmera. 

Jury (w składzie: Kazimiera Momot - inicjatorka przeglądu,  Małgorzata Braniecka - była dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury, Tadeusz Szarwaryn - dawny uczestnik przeglądu, a dziś autor muzyki i tekstów piosenek, ks. Przemysław Pojasek - czuwający nad poprawnością teologiczną), korzystając z wolnego czasu, zaczęło powoli typować przedstawienia do wyróżnień i nagród.