Chcą, by katecheza w szkole była lepsza

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 31.01.2017 11:09

Dekanalni animatorzy spotkali się we wtorkowe południe w kurialnej auli, by wspólnie zaplanować drugi semestr katechezy.

Chcą, by katecheza w szkole była lepsza 19 animatorów wraz z przedstawicielami wydziału katechetycznego kurii spotkali się, by zaplanować drugi semestr. ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Instytucja dekanalnego animatora katechezy istnieje w diecezji świdnickiej niemal od samego początku.

- Pomysł zrodził się po tym, jak okazało się, że niezwykle ciężko jest trafić do każdego z katechetów. Tradycyjne drogi wydłużały czas przekazywania informacji czy materiałów i bardzo często docierały za późno - tłumaczy ks. Marek Korgul, odpowiedzialny w diecezji za wydział katechetyczny.

Tym razem na spotkaniu podjęto tematy związane z organizacją drugiego semestru katechizacji w szkołach. Przywitano także nowych animatorów: Iwonę Papadaki z dekanatu Świdnica Zachód i Alicję Pindel z dekanatu Żarów. Warto przypomnieć, że nowi animatorzy wybierani są na kadencję pięciu lat.

Nie przypadkowo wybrano również dzień spotkania, bo już na początku zebrani wspólnie odmówili modlitwę w ciągu dnia ze wspomnienia św. Jana Bosko, patrona dnia. Prowadzący spotkanie ks. Marek Korgul przywołał świętego jako wzór zaangażowania w wychowanie młodych dzieci.

Z najważniejszych spraw podjęto zagadnienie odpowiedzialności za poziom katechezy, wzajemną pomoc i wsparcie w przygotowaniu dekanalnych spotkań czy innych wydarzeń. Podsumowano także miniony czas: Światowe Dni Młodzieży, Orszak Trzech Króli, Olimpiadę Teologii Katolickiej czy ogólnopolską pielgrzymkę katechetów. Głos zabrali również animatorzy, podejmujący najważniejsze zagadnienia i problemy pracy w szkołach. 

Zachęcono też do korzystania z materiałów dotyczących misji czy duszpasterskiego roku "Idźcie i głoście". Dla zachęty animatorzy otrzymali materiały promocyjne wydawnictw katechetycznych.