Na finał warto było czekać!

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 06.02.2017 23:03

270 osób z 23 placówek wzięło udział w IV Integracyjnym Przeglądzie Twórczości Artystycznej w Nowej Rudzie. Jednak to ostatni występ porwał do tańca całą widownię.

Na finał warto było czekać! Angelika Grenda zajęła I miejsce w kategorii występów wokalnych. Na zdjęciu z państwem Królikowskimi i opiekunem. ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Miejsce występów młodych artystów z placówek integracyjnych zmieniło się w ostatniej chwili. Dotychczas przez trzy lata przegląd odbywał się bowiem w Ścinawce Dolnej.

Tegoroczna liczba uczestników jednak pozytywnie zaskoczyła organizatorów i nie chcąc nikomu odmawiać, musieli znaleźć salę, która pomieści tylu uzdolnionych, ale i ich najbliższych.

Konkurs rozpoczęły występy teatralne. Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu "Pod dobrym aniołem" był świat bajek, dlatego już występujący jako pierwszy Zespół Szkół Specjalnych w Ścinawce Dolnej z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym i wychowankami DPS przenieśli widownię w świat smerfów. Muzyczna aranżacja prezentacji najbardziej znanych niebieskich stworzonek wniosła wiele radości, ale i wzruszenia.

Kolejne zespoły przypomniały inne, mniej lub bardziej znane bajki. "Rzepka" Juliana Tuwima (Warsztaty Terapii Zajęciowej z Dzierżoniowa i Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach),  znane z dawnych czasów "Okienko Pankracego" (Dom Pomocy Społecznej w Szczytnej), "Trzy świnki", "Zając i jeż", "Dziadek, stołek i rosołek" (Przedszkole Gminne z Oddziałami Integracyjnymi z Bierkowic) czy "Zaczarowanym pociągiem w świat bajek", które w bibliotece pokazało świat najbardziej znanych bajek i baśni (Zespół Szkół z Kłodzku).

W części tanecznej jury, którego honorowymi członkami byli Paweł Królikowski i Malgorzata Ostrowska-Królikowska, zaprezentowało się sześć placówek, a w części wokalnej 22 zespoły.

Publiczności najbardziej podobał się występ Andrzeja Walczaka i Janka Wiśniewskiego z Domu Pomocy Społecznej w Podzamku. W czasie występu chłopaków cała sala spontanicznie zeszła się na scenie, by wspólnie tańczyć do piosenki "Szalona". W zabawę dały się także wciągnąć siostry zakonne i wspomniana już jurorka.

Spośród wszystkich uczestników wyłoniono zwycięzców w sześciu kategoriach:

- teatralnej: 1. miejsce: "Rzepka" w wykonaniu zespołu z Dzierżoniowa; 2. miejsce: "Dziadek, stołek i rosołek" z Bierkowic; 3. miejsce: Smerfolandia ze Ścinawki Dolnej; wyróżnienie natomiast otrzymał zespół z Kłodzka.

- tanecznej: 1. miejsce: grupa "Myszki" z Polanicy-Zdrój; 2. miejsce: Szkoła Podstawowa z Jaszkowej Dolnej; 3. miejsce: uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Opolnicy.

- wokalnej: 1. miejsce zajęła Angelika Grenda, druga była Kornelia Lubecka, a trzecia Katarzyna Woźnicka, natomiast Andrzej i Janek otrzymali nagrodę specjalną.

- plastycznej: kolejno - Stefania Grzybowska, Aleksander Pacer, Andrzej Konrat, wyróżnienie dla Rafała Powąski i Zuzanny Czuby.

- przestrzennej: kolejno - Andrzej Falkowski, Sabina Fuchs, Ewa Dryka, Martyna Morana, Piotr Przybył.

literackiej: kolejno - grupa 4-latków "Misie", Magdalenia Dworzańska, Monika Chruszczyk z Natalią Wakalską i Agnieszką Szatanek.

Konkurs nie odbyłby się bez życzliwości: piekarni "Urbanek" z Bystrzycy Kłodzkiej, "Kajzerka" z Żelazna, "Tolek" ze Ścinawki Średniej; firm "Mar-Bel", "Zetkama" i "Sklepowi Kilian" ze Ścinawki Średniej; "Gran-Pol" z Suszyna, "Grupie PGU" i "Dream PC" z Polanicy-Zdrój; jak również pływalni i sklepów "Leroy Merlin" i "Rossman" z Kłodzka. Również sala została udostępniona bezpłatnie przez MOK w Nowej Rudzie.