W gminie już czekają na płytę

Mirosław Jarosz

publikacja 24.02.2017 14:37

Organizatorom znakomicie udało się połączyć zimowy wypoczynek z rozwojem uzdolnień wokalnych dzieci i młodzieży. To również pomysł na promocję młodych talentów z Gminy Świdnica.

W gminie już czekają na płytę Efektem pięciodniowych warsztatów będzie płyta pt. "Mosty ponad Słowami" Mirosław Jarosz /Foto Gość

Uzdolniona wokalnie grupa 34 uczniów w wieku od 10 do 15 lat, ze szkół podstawowych i gimnazjów gminy Świdnica uczestniczy od kilku dni w szóstych warsztatach wokalnych. Pod kierunkiem instruktorów i opiekunów uczestnicy pracują nad nagraniem kolejnej płyty.

Po znanych już mieszkańcom gminy krążkach „Co nam w duszy gra”, „Świąteczny czas”, „Smaki przedwiośnia”, „Roztańczeni – Rozśpiewani” oraz „Ty i ja razem” przyszła kolej na następny autorski materiał Dariusza Jarosa i Tadeusza Szarwaryna. Tegoroczna płyta pt. „Mosty ponad słowami” pod względem muzycznym koncentruje się na nieco mocniejszym uderzeniu w stylu pop rockowym. Z autorami muzyki i tekstów prowadząc warsztaty współpracują: Anna Lutz, Paweł Zając, Lidia Bakalarczyk i Joanna Jaros.

– To będzie płyta, nagrana przez dzieci dla dzieci, gdzie każdy utwór to przebój – mówi Tadeusz Szarwaryn, nauczyciel i współpomysłodawca warsztatów. – Są tam nasze piosenki autorskie. Chcieliśmy by te teksty miały głębokie przesłanie. By mówiły o tym co dobre, pozytywne i radosne. By nie były błache jak wiele piosenek dla dzieci.

Warsztaty Wokalne odbywały się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie a patronowała im Teresa Mazurek, Wójt Gminy Świdnica, która od lat okazuje dużą pomoc w przygotowaniu tych niecodziennych Muzycznych Ferii.

– Uczę tych dzieci niemal od początku i widzę, że zrobiły niesamowite postępy, rozwinęły się ich głosy – mówi Anna Lutz. – Spora grupa tych dzieci już nawet stawia pierwsze kroki na scenach, konkursach i zdobywa pierwsze laury.

– Nauczyłam się pracy w grupie ze wspaniałymi ludźmi - mówi Karolina Malinowska, uczestnicząca po raz drugi na warsztatach. - Nauczyłam się wielu elementów śpiewu w tym pracy z przeponą. Teraz wiem, że nawet jak się ma ładny głos to trzeba go doskonalić i nad nim pracować, a te warsztaty na pewno bardzo rozwijają muzycznie.

– Oprócz tego, że rozwijamy tu swoje głosy, każde spotkanie na tych warsztatach przepełnione jest radością - dodaje Olga Węgłowska, która była już na wszystkich sześciu edycjach warsztatów wokalnych. – Zyskujemy tu coś więcej niż tylko naukę śpiewu. To nowe, lepsze spojrzenie na świat.

Płyty, które od kilku lat powstają po każdych warsztatach są za darmo rozprowadzane na terenie Gminy Świdnica i cieszą się dużym uznaniem wśród mieszkańców, tym bardziej że promują talenty miejscowej młodzieży. Najnowsza płyta, która zostanie wydana za kilka tygodni już jest bardzo oczekiwana.

Tadeusz Szarwaryn podkreśla wielką rolę rodziców w udanym prowadzeniu uzdolnionych muzycznie dzieci.

Pierwsze efekty pracy i brzmienie nowych, pop rockowych utworów będzie można usłyszeć podczas koncertu na zakończenie warsztatów w sobotę 25 lutego o godz. 10.30 w SSM w Lubachowie.