Z krzyżem na Wielką Sowę

Mirosław Jarosz

publikacja 24.03.2017 21:49

O 20.00 wyruszyła nocna Droga Krzyżowa na Wielką Sowę. Prawie 150 osób, w tym 6 kapłanów, wyszło na nią po Mszy św. z kościoła Aniołów Stróżów w Kamionkach.

Z krzyżem na Wielką Sowę W Drogę Krzyżową na szczyt Wielkiej Sowy wyruszyło prawie 150 osób. Mirosław Jarosz /Foto Gość

W drogę udali się pielgrzymi ze Świdnicy, Bielawy, Pieszyc, Dzierżoniowa, Nowej Rudy - Słupca, Słotwiny, Sokołowska, Piławy, Piskorzowa, Wałbrzycha, Żarowa, a nawet Wrocławia.

– To nie jest jakaś konkurencja dla Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – wyjaśnia ks. Wojciech Iwanicki ze Świdnicy, współorganizator wydarzenia. – Nie spełniamy wymogów EDK. W podejściu mamy "jedynie" ok. 7 km, i tyleż zejścia. To alternatywa dla tych, którzy nie są w stanie przejść 40 km, ale chcieliby jakoś inaczej przeżyć Drogę Krzyżową. Nie chodzi o to, że lepiej niż w kościele, ale o doświadczenie pewnego trudu tej drogi.

W ubiegłym roku pielgrzymi wyruszyli z Rościszowa i odprawili Mszę na szycie Wielkiej Sowy. Tym razem wyruszyli po Mszy św. w Kamionkach. Jest plan, by w przyszłym roku wejść od strony Rzeczki z kościoła św. Maksymiliana.

W połowie ekstremalna będzie już 20-kilometrowa Droga Krzyżowa z Międzylesia do sanktuarium maryjnego na Górze Iglicznej. 31 marca pątnicy, głównie młodzież, wyruszą na nią po Mszy św. o 19.00 w kościele św. Barbary w Międzylesiu (ul. Słowackiego). Jak zapowiadają organizatorzy Droga Krzyżowa wyruszy bez względu na pogodę.

Prawdziwie Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszają 7 kwietnia. O 20.30 z Parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie wychodzą 2 grupy. Jedna pójdzie trasą św. Józefa do sanktuarium maryjnego w Bardzie (44 km), druga trasą św. Jakuba do Wambierzyc (40 km). Tego samego dnia odbędzie się I Edycja Szczytniańskiej EKD. Wyjście po Eucharystii o 21.00 z kościoła św. Jana Chrzciciela w Szczytnej. Trasa ze Szczytnej będzie wiodła do Zieleńca. Zapisy na Ekstremalne Drogi Krzyżowe na stronie edk.org.pl.