Szlakiem św. Wojciecha po Polsce

Jarosław Komorowski

publikacja 14.05.2017 20:17

14 maja w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie-Zdroju otwarto szlak św. Wojciecha. To pierwsze z 16 miast po stronie polskiej na tej ponad 1000 kilometrowej trasie.

Jednym z odsłaniających tablicę pamiątkową był ks. Romuald Brudnowski Jednym z odsłaniających tablicę pamiątkową był ks. Romuald Brudnowski
Jarosław Komorowski

- Nie mieczem godzi się religię wprowadzać, a dobrym słowem, miłością i modlitwą - mówił św. Wojciech do księcia Bolesława w spektaklu teatralnym przed Eucharystią w Czermnej.

Aktorzy z Ogólnopolskiego Teatru William Es z Wałbrzycha swoim misterium pt. „Wojciechowe ślady” wprowadzili uczestników w głębsze rozumienie losów tego świętego. Podzielili się swoją wizją jego drogi, ukazując jego męczeńską śmierć.

We Mszy Świętej uczestniczyła także delegacja z Niemiec wraz z ks. prał. Franzem Jungiem, który w swoich rodzinnych stronach przeżywał 80. urodziny. Julian Golak, pomysłodawcy Szlaku św. Wojciecha, uhonorował gościa z Niemiec nagrodą im. Arnosta z Pardubic za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dialogu i współpracy między narodami.

Na zakończenie została poświęcona i odsłonięta tablica informacyjna Szlaku Św. Wojciecha. W czasie uroczystości wiernym towarzyszyła rzeźba św. Wojciecha, która w zamiarze twórców i opiekunów szlaku wędrować będzie do kolejnych kościołów - stacji.