Świętowali tradycyjnie i nie tylko

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 05.06.2017 08:36

Wigilia to nocne modlitewne czuwanie, które sięga korzeniami początków Kościoła. Chrześcijanie od wieków zbierają się na nocnej modlitwie, chcąc naśladować modlącego się nocą Chrystusa i wypełnić Jego wezwanie do czuwania.

Mszę św. z okazji wigilii Zesłania Ducha św. odprawił neoprezbiter ks. Łukasz Basisty Mszę św. z okazji wigilii Zesłania Ducha św. odprawił neoprezbiter ks. Łukasz Basisty
Joanna Kowalska

Wraz z rozwojem liturgii ukształtowały się różne formy tej modlitwy. Jedną z tych form jest wieczorna Msza wigilijna, sprawowana przed pierwszymi nieszporami lub po nich. Okazuje się jednak, że od niedawna w przypadku Zesłania Ducha św. ta forma została rozbudowana.

- Papież Benedykt XVI w trzecim poprawionym wydaniu Mszału Rzymskiego z 2008 roku przywrócił możliwość odprawiania rozbudowanej formy Wigilii Zesłania Ducha Świętego, znanej w Kościele przez wieki. Zawiera ona rozbudowaną liturgię słowa na wzór Wigilii Paschalnej – wyjaśnia ks. Julian Nastałek.

Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej postanowiło już po raz drugi skorzystać z możliwości takiej celebracji Mszy wigilijnej Zesłania Ducha Świętego. Tym razem poprosiło o przewodniczenie ks. Łukasza Basistego, neoprezbitera od wielu lat związanego z tymże Duszpasterstwem.

Śpiew podczas liturgii zapewniła schola cantorum Exultet pod kierunkiem p. Marty Monety. Posługę liturgiczną podjęli świdniccy ministranci i lektorzy, przedstawiciele Domowego Kościoła, siostry zakonne oraz uczniowie Niepublicznego Katolickiego Gimnazjum im. ks. F. Blachnickiego w Świdnicy.

W innych parafiach również świętowano tę wigilię. W Dzierżoniowie zaproszono na Mszę św. o północy bp. Ignacego Deca, w Kłodzku przygotowano rozbudowane Nabożeństwo Eucharystyczne. Każda z tych form miała swoją specyfikę, ale łączyło je jedno – wzywanie obecności Ducha św.