Od krzyża do krzyża

Mirosław Jarosz

|

Gość Świdnicki 24/2017

publikacja 15.06.2017 00:00

Powoli, ale systematycznie rośnie liczba osób pielgrzymujących pod milenijny znak chrześcijaństwa na szczycie Chełmca.

	Pielgrzymkowy szlak wiedzie spod krzyża na placu budowy kościoła do krzyża na Chełmcu. Pielgrzymkowy szlak wiedzie spod krzyża na placu budowy kościoła do krzyża na Chełmcu.
Mirosław Jarosz /Foto Gość

Sprzed krzyża na placu budowy kościoła MB Częstochowskiej na wałbrzyskim Konradowie 10 czerwca wyruszyła pielgrzymka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej pod największy górski krzyż w Europie. W drodze na szczyt udział wzięło kilkunastu harcerzy i harcerek z Wałbrzycha, Świebodzic, Mieroszowa i Wrocławia. Na szczycie ks. Marek Zołoteńki odprawił dla nich Mszę św. Odmówiono także Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Nie obyło się bez tradycyjnego harcerskiego ogniska.

– Z inicjatywą pielgrzymki wyszedł proboszcz tutejszej parafii, a że pomysł jest znakomity, chętnie go podjęliśmy – mówi harcmistrz Janusz Dziewit. – Trudno mówić o pierwszej pielgrzymce, bo jest nas tu kilkanaście osób. To raczej pierwsze przejście, które utoruje szlak dla przyszłych pielgrzymek ZHR. Wartości chrześcijańskie są dla nas niezwykle istotne. Środowisko ZHR wokół Wałbrzycha nie jest może dość liczne, ale i w Polsce nie jesteśmy najliczniejszą organizacją. Mówią, że u nas jest trudniej. Mamy twarde zasady i nie można ich relatywizować. – Cieszę się, że rośnie liczba osób pielgrzymujących pod krzyż na Chełmcu – mówi ks. Zołoteńki. – Dzieje się to powoli i na razie grupy nie są zbyt liczne, ale zawsze na początku jest trudno. Mam nadzieję, że kiedy już nasz kościół stanie na wzgórzu św. Antoniego, bo taka jest przedwojenna nazwa tego miejsca, będzie czytelnym znakiem dla całej okolicy. Stanie się także ważnym miejscem na pielgrzymim szlaku, w którym będzie można się wyspowiadać i odprawić Mszę św. przed wyjściem pod ten największy krzyż w Europie.