Koniec roku w katolickim gimnazjum

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 23.06.2017 17:22

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca i uroczystą galą pożegnano absolwentów Gimnazjum im. ks. Blachnickiego w Świdnicy.

Wspólnym zdjęciem z biskupem trzecioklasiści upamiętnili koniec roku Wspólnym zdjęciem z biskupem trzecioklasiści upamiętnili koniec roku
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Od kilku lat świdnickie Katolickie Niepubliczne Gimnazjum im. Franciszka Blachnickiego służy wierzącym rodzicom, którym zależało, by ich dzieci były kształcone w duchu chrześcijańskich wartości. Reforma edukacji pokrzyżowała jednak plany rosnącego w siłę gimnazjum, działającego w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

W rodzinnej atmosferze trzy roczniki zakończyły 22 czerwca rok szkolny Mszą św., której przewodniczył bp Ignacy Dec. Odwołując się do przekazanej w Ewangelii Modlitwy Pańskiej, zachęcił gimnazjalistów i ich wychowawców do świadomego jej odmawiania i wypełniania w życiu.

Pod koniec Mszy św. głos zabrała dyrektor placówki Anna Kośna, która podziękowała biskupowi za stworzenie wspólnoty ołtarza. - Tam, gdzie jest biskup, tam też jest Kościół. Jesteśmy wdzięczni, że możemy działać w sercu diecezji, gdzie urzęduje biskup, w stolicy diecezji. Kiedy trzy lata temu we wrześniu 2014 r. rozpoczynaliśmy rok szkolny Mszą św., uczniowie w tym kościele zajmowali jedną ławkę. Było ich dokładnie siedmioro, ponieważ dwójka nie wróciła jeszcze z wakacji. Wszyscy oni dziś stają się absolwentami, więc melduję księdzu biskupowi, że zadanie wykonane - mówiła z uśmiechem.

Po Mszy św. wszyscy udali się do szkoły, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Na niej wręczono wszystkim absolwentom dyplomy, a najzdolniejszym uczniom nagrody. Warto dodać, że tegoroczni absolwenci znaleźli się na drugim miejscu wśród świdnickich szkół w wynikach egzaminu gimnazjalnego. Wyniki były również wyższe niż średnia Dolnego Śląska:

Katolickie Niepubliczne Gimnazjum w Świdnicy:
1. część humanistyczna – język polski: 78,7%
2. część humanistyczna – historia i WOS: 74%
3. część matematyczno-przyrodnicza – matematyka: 71,3%
4. część matematyczno-przyrodnicza – przyroda: 66,8%
5. język angielski podstawowy: 87,1%

Średnia dla Dolnego Śląska:
1. część humanistyczna – język polski: 68,1%
2. część humanistyczna – historia i WOS: 57,7%
3. część matematyczno-przyrodnicza – matematyka: 45,4%
4.część matematyczno-przyrodnicza – przyroda: 51%
5. język angielski podstawowy: 67,2%
6. język niemiecki podstawowy: 53,1%