10 lat w służbie Tradycji

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 13.09.2017 15:32

W kościele pw. Krzyża Świętego we wspomnienie imienia NMP tradycjonaliści świętowali dekadę swojej działalności w diecezji.

Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Julian Nastałek Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Julian Nastałek
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Mszy św. przewodniczył ks. Julian Nastałek z asystą ks. Łukasza Basistego i kapłana z archidiecezji wrocławskiej. Do liturgii użyto kielicha i pateny, zakupionych przez wiernych jako wotum za 10 lat duszpasterstwa, które poświęcił bp Adam Bałabuch. Mszy św. towarzyszył śpiew Scholi Cantorum "Exultet", a homilię wygłosił ks. Zbigniew Chromy przypominając znaczenie Maryi w historii Polski i całej Europy.

- Spotykamy się dziś tutaj na modlitwie, a 334 lata temu już było po wszystkim. 12 września 1683 r. nasze wojska, dowodzone przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem zwyciężyły nawałę islamską. Mało kto wie, jak do tego doszło. Warunki były niesprzyjające, a tym, który zadecydował, że ostatecznie Jan III Sobieski poszedł pod Wiedeń, był jego spowiednik, a dziś święty Stanisław Papczyński. Kto śledził życiorys założyciela marianów, ten wie, że miał on przywilej widywać Matkę Bożą przy różnych sytuacjach. Jemu też Matka Boża obiecała, że jeśli król pójdzie pod Wiedeń, okryje się chwałą - mówił ks. Zbigniew.

Przypomniał także inne objawienia, w których nieco wcześniej wielkiej świętej Małgorzacie Marii Alacoque sam Jezus powiedział, że ponieważ Europa sprzeniewierzyła się Bożemu prawu, to na 500 lat odda ją w ręce islamskie. Wówczas święta wielokrotnie ponawiała akty pokutne, by do tego nie doszło. Przy kolejnym objawieniu Jezus powiedział świętej, że zmienił zdanie, ponieważ jest taki król, który zwycięstwa nad najeźdźcą nie przypisze sobie, ale Jezusowi i Jego Matce. Odniósł tę historię także do współczesnych problemów migracyjnych, wyrażając nadzieję, że i tym razem zawierzając Maryi, odniesiemy zwycięstwo. 

Przypomnijmy, że w diecezji świdnickiej celebracje Mszy św. według dawnych ksiąg rozpoczęły się w maju 2007 r. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu na mocy indultu wydanego przez biskupa świdnickiego. Mszę św. sprawował wówczas ks. dr Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra. O tym, jak wyglądały dalsze losy duszpasterstwa, można będzie przeczytać w świdnickiej edycji "Gościa Niedzielnego" 24 września (38/2017).