Dużo dobrego

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 01.10.2017 10:41

Specjalnie na uroczystość koronacji dzierżoniowskiego fresku Matki Bożej Miłosierdzia zorganizowano warsztaty muzyczno-liturgiczne, poprowadzone przez Huberta Kowalskiego oraz Piotra Pałkę. Owocem spotkania stała się wyjątkowa oprawa muzyczna Mszy koronacyjnej.

To wspólna modlitwa pozwoliła chórzystom zgrać się od samego początku To wspólna modlitwa pozwoliła chórzystom zgrać się od samego początku
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Trzy dni, ponad siedemdziesięciu wokalistów, dwudziestu kilku instrumentalistów, dwóch kompozytorów, a wszyscy zgromadzeni w jednym Duchu. Dla wszystkich uczestników warsztaty były czasem bardzo intensywnej pracy. Utworzenie chóru i orkiestry oraz nauka nieznanych dotąd utworów w tak krótkim czasie to nie lada wyzwanie. Ludzie wierzący mają jednak łatwiej. Poza warsztatem muzycznym równolegle rozwijają swojego ducha, a to pozwala uzyskać prawdziwą harmonię.

- Nigdy wcześniej nie śpiewaliśmy w takim składzie, a już od kilku minut ćwiczymy pieśń a cappella i ani odrobinę nie spadamy z tonacji, chociaż nie jesteśmy chórem akademii muzycznej. Każdy, kto śpiewa w chórze, wie, że to technicznie trudne. Technika - i w sukurs temu duch. To powoduje, że zawsze zaśpiewacie tak, że dla słuchającego stanie się cud - mówił w czasie ćwiczeń Hubert Kowalski. 

W warsztatach brali udział pasjonaci muzyki liturgicznej, członkowie chórów lokalnych z Dzierżoniowa i okolic, a nawet dyrekcja, nauczyciele i uczniowie tutejszej szkoły muzycznej. Trzydniowa praca miała być dla nich nie tylko przygotowaniem do jednej uroczystości, ale także inwestycją, z którą wrócą do pracy w swoich zespołach.

- Śpiew w scholi czy w chórze parafialnym to ogromna odpowiedzialność i bardzo ważne świadectwo. Jeśli wierni w kościele słyszą smutne "Alleluja" wykonane przez przygnębionego kantora, to nie uwierzą w zmartwychwstanie. To wy macie sprawiać, by Msza była dla ludzi wydarzeniem, a nie obrzędem - nauczali prowadzący. 

By takim wydarzeniem stała się dzierżoniowska koronacja, organizatorzy zaprosili do współprowadzenia rekolekcji ks. Aleksandra Radeckiego, który jest znanym duszpasterzem archidiecezji wrocławskiej. Swoją konferencję poświęcił on pobożności maryjnej i aktowi zawierzenia się Niepokalanemu Sercu NMP.

W repertuarze chóru znalazła się m.in. pieśń pt. "Do Matki Bożej Dzierżoniowskiej" napisana specjalnie na okazję Koronacji przez Piotra Pałkę. Poza kompozycjami w opracowaniach Piotra i Huberta muzycy Dzierżoniowa mieli okazję zmierzyć się także z tradycyjnymi chorałami gregoriańskimi ku czci Matki Bożej, tj. z pieśniami Bogurodzica i Salve Regina.