Wyrzucony drzwiami wraca oknem!

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 09.10.2017 09:31

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca zakończyła peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej. Dzieło zdaniem biskupa jest oknem nadziei dla diecezji.

Pocałunkiem biskupi i ojcowie franciszkanie pożegnali peregrynującą figurę Matki Bożej. Pocałunkiem biskupi i ojcowie franciszkanie pożegnali peregrynującą figurę Matki Bożej.
ks. Przemysław Pojasek / Foto Gość

Parafia pw. św. Andrzeja Bobli w Świdnicy była ostatnią odwiedzoną przez figurę Fatimskiej Pani, którą po zakończeniu wizyty uroczyście przeniesiono 8 września do katedry. 

- Gdy dzisiaj kończy się w naszej diecezji świdnickiej trzyletnia peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, warto przypomnieć słynne słowa papieża Benedykta XVI z jego pielgrzymki do Fatimy z maja 2010 r. Papieżowi postawiono tam pytanie: co tu się właściwie stało i dlaczego w ciągu ostatnich dwóch wieków miało miejsce tak wiele objawień maryjnych? Benedykt XVI odpowiedział wówczas, że kiedy w 1917 r. otwarło się niebo nad Portugalią, było to jak okno nadziei, które Bóg otwiera, gdy człowiek zamyka przed Nim drzwi. Maryja i jej objawienia są według papieskiej interpretacji otwartym oknem łaski, miłosierną reakcją Boga na zaryglowane przed Nim drzwi świata, zatrzaskiwane przez ateizm, pychę ludzkiego rozumu, krwawe dyktatury oraz wszelkiego rodzaju zło indywidualne - mówił w czasie homilii bp Ignacy. 

Dodał, że również peregrynacja Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej w 100. rocznicę jej objawień jest największą szansą dla diecezji, ale i dla całej Polski. - Pobożność maryjna jest dźwignią naszego narodu. Taki cel miała nasza peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej tu na Dolnym Śląsku, w regionie Polski, który jest bardzo zlaicyzowany. To widać chociażby po ilości wiernych na niedzielnych Mszach św. Wiemy ilu ich jest w diecezjach na wschodzie Polski i wiemy jak jest na zachodzie - wyjaśniał. Znany z trzyczęściowych homilii biskup ostatnią wypowiedział przed figurą Matki Bożej, odnawiając zawierzenie diecezji w jej opiekę. W końcowym akordzie peregrynacji wypowiedział słowa dziękczynienia, przeprosin i zawierzenia.  

Na zakończenie Mszy św. wszyscy ze świecami w rękach odprowadzili figurę do busa, który zawiózł ją do powstałego w tym roku jej diecezjalnego sanktuarium w Polanicy-Zdroju. Przypomnijmy, że przez trzy lata trwania peregrynacji od 18 października 2014 r wizerunek wraz z relikwiami świętych wizjonerów fatimskich odwiedził 24 dekanaty diecezji świdnickiej, tj. 193 parafie. Widzialnym owocem przeprowadzonych przez franciszkanów i pallotynów rekolekcji są tomy świadectw i zobowiązania 903 rodzin do gorliwej modlitwy różańcowej.