Biskup pod celą

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 07.11.2017 23:25

Po przeszukaniu i zarekwirowaniu cennych rzeczy, 7 października bp Ignacy Dec został zabrany do aresztu. Tego dnia spotkał się również z młodocianymi przestępcami, odbywającymi karę w świdnickim zakładzie poprawczym.

Tradycyjnie dla wszystkich odwiedzanych biskup przygotował obrazki. Tradycyjnie dla wszystkich odwiedzanych biskup przygotował obrazki.
ks. Piotr Śliwka

W czasie wizytacji parafii katedralnej, hierarcha odwiedził znajdujące się na jej terenie zakłady zamknięte, w których przebywają młodzi i dorośli przestępcy. W obu miejscach kapelanem jest ks. Rafał Śliwiński, który wraz z proboszczem, ks. Piotrem Śliwką, towarzyszyli biskupowi w czasie odwiedzin tych miejsc. 

Młodsi osadzeni przygotowali się do spotkania z bp. Ignacym inscenizacją pt. "Maska". Fabuła opowiada o tym, że każdy człowiek nosi na sobie maskę zakrywającą jego prawdziwe, dobre oblicze. Tylko Jezus może tę maskę zdjąć i uwolnić człowieka od jego grzechu. W prezencie wychowankowie zakładu poprawczego ofiarowali biskupowi drewnianą szkatułkę, ozdobioną techniką decoupage. 

Starsi więźniowie znajdujący się w areszcie w czasie spotkania z pasterzem diecezji mogli wysłuchać jego pouczenia dotyczące wewnętrznej wolności, o którą winni starać się ci, którym ograniczono wolność w znaczeniu ludzkim.

Sami też zadawali biskupowi pytania, prosząc o wyjaśnienie sensu pielgrzymowania czy możliwości bycia blisko Jezusa w związku niesakramentalnym. W odpowiedzi biskup posłużył się własnym doświadczeniem pielgrzymowania do Fatimy, gdzie poniesiony przykładem innych, sam przeszedł na kolanach drogę prowadzącą do miejsca objawień.

W prezencie jeden z więźniów przygotował bp. Ignacemu szkicowany portret św. Jana Pawła II.