Wyrwani z ulicy

ks. Przemysław Pojasek

|

Gość Świdnicki 47/2017

publikacja 23.11.2017 00:00

„Pitbull. Wyjdź na spotkanie” – tytułem serii filmów o życiu na ulicy chcieli przyciągnąć młodych mężczyzn na dni skupienia. Kto i dlaczego zdecydował się przyjść na spotkanie?

A kto powiedział, że na rekolekcjach nie może być zajęć z jiu-jitsu? A kto powiedział, że na rekolekcjach nie może być zajęć z jiu-jitsu?
Organizatorzy FSM

Formacyjne Spotkanie Młodych (FSM) to salezjańska propozycja dla gimnazjalistów, licealistów i studentów, którzy wspólnie chcą spróbować przyjrzeć się swojemu codziennemu życiu. Ostatnie odbyło się od 10 do 12 listopada w Pieszycach i zgromadziło w domu sióstr salezjanek 28 chłopaków.

Konferencje na temat relacji międzyludzkich, ich budowania i pielęgnowania, przeprowadzone przez ks. Krzysztofa Herbuta i kleryków: Krzysztofa Jaskólskiego i Michała Kupińskiego, miały zbudować fundamenty otwarcia się na drugiego człowieka i pokazać niebezpieczeństwa, które czyhają w niewłaściwym podejściu do relacji z Bogiem i ludźmi. Zachętą do walki o nie miał być trening jiu-jitsu, przeprowadzony przez bielawskiego trenera sztuk walki Sławomira Grabowskiego z Bebson Gold Team. Znany ze swoich świadectw wiary nauczyciel brazylijskiej sztuki walki w czasie treningu opowiedział podopiecznym o swej historii poznania Boga i bezgranicznego zaufania Mu. Dla tych, których zmagania z jiu-jitsu nie zmęczyły, przygotowano dodatkową atrakcję – nocną próbę zdobycia Wielkiej Sowy. – To bardzo ciekawy sposób na świętowanie Narodowego Święta Niepodległości. Po wejściu na szczyt odśpiewaliśmy przy ognisku kilka znanych nam pieśni patriotycznych. Tak po męsku – uśmiecha się Kamil, jeden z kleryków. Była też okazja do gry w piłkę nożną i inne atrakcje. Również dla uczestników był to czas nie tylko teoretycznych rozważań na temat relacji, ale również praktycznego budowania przyjaźni między sobą. – To był dla mnie czas na nawiązywanie nowych znajomości, poznawanie ludzi, rozmów, rekreacji, a także możliwość spotkania się w tym wszystkim z Bogiem. Dzięki uczestnictwie we Mszy św., słuchaniu konferencji oraz rozmowom z rówieśnikami mogłem inaczej spojrzeć na to, jak wygląda moje życie i co mogę zrobić, by wyglądało lepiej – opowiada Jakub, uczestnik Formacyjnego Spotkania Młodych. Następne takie dni skupienia odbędą się w Krakowie 22 stycznia.