Jest się czym zachwycić!

Joanna Wudyka Joanna Wudyka

publikacja 21.12.2017 22:48

Mogą być drzeworytami, linorytami, miedziorytami, wykonane techniką akwaforty lub akwatinty. Dowolność wskazana, chodzi przede wszystkim o to, żeby stały się personalnym oznaczeniem własności książki. Ekslibrisy to znaki, jakimi posługiwał się właściciel księgozbioru. Dziś są głównie przedmiotem pasji kolekcjonerskiej.

Podczas otwarcia wystawy przybyli mogli porozmawiać z dotychczasowym właścicielem zbioru i wysłuchać różnych ciekawostek na temat ekslibrisów Podczas otwarcia wystawy przybyli mogli porozmawiać z dotychczasowym właścicielem zbioru i wysłuchać różnych ciekawostek na temat ekslibrisów
Joanna Wudyka

Od 20 grudnia prawie 300 misternie wykonanych małych form grafiki można podziwiać w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Dzieła były prywatnym zbiorem Andrzeja Włodarskiego, wrocławskiego introligatora i wykładowcy na ASP we Wrocławiu. Swój zbiór kolekcjonował przez ponad 30 lat, teraz postanowił przekazać jego część właśnie dusznickiemu muzeum, gdyż do tych terenów czuje szczególną sympatię.

- Jest takie słowo „sentyment” - zapamiętało się coś z dzieciństwa i potem się powróciło do tego. Jako dziecko często przyjeżdżałem do Polanicy-Zdroju z rodzicami, często bywałem też w Dusznikach. Zastanawiałem się, co z tym moim zbiorem zrobić, postanowiłem zaproponować go panu dyrektorowi Maciejowi Szymczykowi. No i stało się. Z wielką przyjemnością przyjął moją propozycję i teraz ten zbiór tu jest - opowiada Andrzej Włodarski.

Eksponowane na wystawie ekslibrisy są autorstwa europejskich grafików. Wszystkie wyjątkowe i niepowtarzalne. Zawierają cząstkę i twórcy, i zleceniodawcy. Trudno jest wybrać jeden i powiedzieć, że jest najlepszy, bo każde z dzieł ma w sobie jakąś historię, jakieś przesłanie. Sam właściciel zbioru mówi, że nie może wskazać najciekawszego ekslibrisu, może jednak wyróżnić twórcę - i jest to hiszpański zakonnik. - Najbardziej cenię sobie zakonnika z klasztoru Montserrat pod Barceloną. To nieżyjący już Oriol Maria Diví. Poznałem go osobiście. Jest autorem ok. 700 ekslibrisów. Wszystkie były tworzone techniką drzeworytu - mówi kolekcjoner.

W sumie Muzeum Papiernictwa jest w posiadaniu ok. 7000 ekslibrisów. Pierwszą część dzieł europejskich twórców można podziwiać do końca lutego, od wtorku do niedzieli, od 9.00 do 15.00.