Międzypokoleniowa integracja

Joanna Wudyka Joanna Wudyka

publikacja 11.01.2018 14:15

„Zawsze, kiedy pomagasz jest Boże Narodzenie” - taka myśl przewodnia towarzyszyła uczniom SP im. Władysława Reymonta w Kłodzku, którzy postanowili w mury swojej szkoły zaprosić seniorów z pobliskiego klubu.

W przedstawieniu udział brali przedstawiciele wszystkich klas. W przedstawieniu udział brali przedstawiciele wszystkich klas.
Joanna Wudyka

Sala widowiskowa, w której odbywało się przedstawienie była po brzegi wypełniona członkami kłodzkiego Klubu Seniora, którzy z zainteresowaniem oglądali przedstawienie. Tegoroczna aranżacja pokazywały szereg scen z życia uczniów i ich rodzin, które, na co dzień przeżywają. Odgrywane były niepoprawne zachowania, które następnie tłumaczył chór. Było to pierwsze tego typu spotkanie.

Pomysł, aby na przedstawienie zaprosić seniorów powstał przez współpracę szkoły z fundacją „ Razem możemy więcej”. - Współpracujemy od kilku lat. Powstał projekt, w którym chcemy, aby ludzi niepełnosprawnych, starszych z dysfunkcjami, zauważyć w środowisku, żeby też poczuli się ważni – mówi Małgorzata Adamiak, nauczycielka religii i wychowania fizycznego.

– Takie spotkania mają też charakter wychowawczy. Młodzież widzi w swoim otoczeniu ludzi starszych wokół siebie i też dzieli się swoją dobrocią i radością w tym świątecznym nastroju – tłumaczy Justyna Mania, nauczycielka.

W jasełkach udział brali uczniowie ze wszystkich klas. Przygotowania trwały od listopada i zakończyły się uznaniem ze strony zgromadzonej publiczności. - Nam bardzo podobało się przedstawianie. Uczniowie byli dobrze przygotowani. Wszyscy cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy spędzić to środowe popołudnie. Zrobiliśmy kilka zdjęć i w najbliższy wtorek na spotkaniu przedstawimy jak tu było świetnie – mówi Janisław Gabrysiak, przewodniczący klubu.