SP 105 znów została wyróżniona!

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 12.01.2018 17:00

Jury oceniło prezentacje kolędnicze 32 zespołów, liczących ponad 2500 uczestników, przyznając nagrody, wyróżnienia oraz nagrody indywidualne artystom.

Zwiastowanie NMP przez archanioła ze skrzydłami na całą scenę zrobiło piorunujące wrażenie na widzach i komisji. Zwiastowanie NMP przez archanioła ze skrzydłami na całą scenę zrobiło piorunujące wrażenie na widzach i komisji.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Ocenie prezentacji kolędniczych, jak w dotychczasowych przeglądach, podlegały takie elementy, jak: dobór repertuaru dla grupy wiekowej, scenografia, układ choreograficzny, aranżacje muzyczne i  wokalne uzdolnienia uczestników oraz ich gra aktorska.

Dla wiarygodnej oceny poszczególnych grup kolędniczych jury przyjęło kryterium wiekowe, dlatego też nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w grupie przedszkolnej, młodzieży szkolnej i instytucji kulturalnych.

W grupie przedszkolnej nagrodzeni zostali:

   1. Przedszkole Miejskie nr 1 w Świdnicy – za wartką akcję i walory wokalne uczestników.
   2. Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek – za pantomimiczną grę aktorską, pomysły scenograficzne, ruch i gest jako środek ekspresji scenicznej w przedstawieniu treści bożonarodzeniowych w oparciu o postać św. Alberta.
   3. Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy – za wartką akcję, zilustrowanie tańcem, śpiewem i gestem „cudu betlejemskiej nocy”.
   4. Przedszkole Miejskie nr 15 w Świdnicy – za stworzenie atmosfery kolędowego czasu z podkreśleniem, że nie dary są najważniejsze podczas świąt, lecz miłość między ludźmi.

Wyróżnienia natomiast otrzymali:

   1. Społeczne Przedszkole „Akademia Przedszkolaka” w Świdnicy – za plastyczność widowiska.
   2. Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy – za folklorystyczną wędrówkę kolędników po Polsce składających pokłon Narodzonemu Jezusowi.
   3. Przedszkole Miejskie nr 4 w Świdnicy – za udana dziecięcą zabawę w jasełka, łobuzerski taniec Heroda z Diabłami i śpiew

W grupie młodzieży szkolnej ze szkół podstawowych nagrodzono:

   1. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – za prezentację wędrownych, misyjnych kolędników, gdzie mieszkańcy na wszystkich kontynentach oczekują na Zbawiciela świata i „odtajanie” serc.
   2. Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy – za wychowawczy charakter przedstawienia w powiązaniu z duchową stroną tradycji kolędniczej i autorski scenariusz.
   3. Szkołę Podstawową nr 105 w Świdnicy – za widowisko zawierające poetyczność połączoną z biblijnym przekazem prawdy o miłości Boga do ludzi.

Wyróżniono natomiast:

   1. Szkołę Podstawową nr 6 w Nowej Rudzie – za typowy spektakl herodowy „Do szopki”.
   2. Niepubliczną Szkołę Podstawową ŚSOO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy – za humorystyczny, uwspółcześniony scenariusz nawiązujący do kwintesencji świąt Bożego Narodzenia, gdzie wiara, nadzieja i miłość zmieniają zachowania w rodzinie.
   3. Szkołę Podstawową nr 6 w Świdnicy – za wykorzystanie własnych pomysłów w realizacji przedstawienia.
   4. Szkołę Podstawową nr 4 w Świdnicy – za kolędowy koncert w z Trzema Królami w tle.

W grupie instytucji kulturalnych i dorosłych nagrodzono: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świdnicy – za przypomnienie spektaklem, że przyjście Boga na świat  jest wyjątkowym wydarzeniem dla każdego człowieka, pod warunkiem, że Bóg rodzi się w sercach.

Wyróżniono natomiast:

   1. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ząbkowicach Śląskich – za „Opowieść Wigilijną”  w formie teatru tańca i pantomimy, w bogatej choreografii i przy nastrojowej muzyce.
   2. Bajkową Świtę” ze Świdnicy – za spontaniczność i współpracę przy realizacji jasełek przez występujące nauczycielki z Przedszkola „Bajkowy Domek”.
   3. Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” z Bystrzycy Górnej za spektakl kolędniczy „Koza, kozucha nikogo nie słucha” pełen humoru i integrację pokoleniową występujących.
   4. Fundację Pomocy Biednym Dzieciom UT UNUM SINT – za bogatą scenografię i zaangażowanie wykonawców w przekazywanie treści nowiny o narodzinach Pana.

Przyznano również nagrody indywidualne:

   1. Piotrowi Kukli za rolę gazeciarza, z przedszkola „Europejska Akademia Dziecka”.
   2. Piotrowi Koszałkowskiemu za rolę Heroda ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowej Rudzie.
   3. Gustawowi Ferusiowi za rolę Diabła z Niepublicznej Szkoły Podstawowej ŚSOO „Bliżej Dziecka” w Świdnicy.
   4. Milenie Nortkiewicz i Gabrieli Wąsik za role Aniołków ze Szkoły Podstawowej nr 315 w Świdnicy.
   5. Cyntii Rozwałce za rolę Rockendrolowej zakonnicy z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
   6. Natalii Jakubczak-Kowalonek, solistce z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy.
   7. Zofii Bekas za rolę Anioła z mieczem ze Świetlicy Wiejskiej w Burkatowie.
   8. Natalii Szabuni solistce z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Świdnicy.
   9. Maciejowi Buchmanowi  za rolę Lucyfera ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy.
   10. Aleksandrze Imirowicz za rolę Kuszącego Diabła z „Bajkowej Świty” ze Świdnicy.
   11. Szymonowi Antonowiczowi za rolę Heroda z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.
   12. Stanisławowi Ostafińskiemu, soliście z PSOUU Środowiskowego Domu Samopomocy „Tęcza” i Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Świdnicy.
   13. Marcie Lurce, solistce z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Świdnicy.
   14. Karolowi Walczakowi za rolę narratora z Przedszkola Niepublicznego „Wesoła Piątka” w Świdnicy

W piątek o godz. 17.00 w trakcie gali wręczono nagrody wszystkim docenionym, a o występ finałowy poproszono Szkołę Podstawową nr 105 ze Świdnicy. Wszystkim laureatom gratulujemy.