Na święta mówią STOP!

Joanna Wudyka

publikacja 29.03.2018 13:07

W ząbkowickim domu rekolekcyjnym pallotynów od kilku lat księża proponują inną formę spędzenia świąt paschalnych.

W klasztornej kaplicy można pobyć sam na sam z Bogiem. W klasztornej kaplicy można pobyć sam na sam z Bogiem.
Joanna Wudyka

W swoje mury zapraszają już na początku Wielkiego Tygodnia, aby w inny sposób przeżyć Wielkanoc.

- Chcemy zaprosić do przeżywania Wielkiego Tygodnia lub jego części np. Triduum Paschalnego. Często jest tak, że w domu jesteśmy zajęci różnymi sprawami. Tu możemy bardziej skupić się na Bogu. Mocniej wejść w tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego - tłumaczy ks. Marek Chmielniak SCA.

Rekolekcje są dostosowywane do uczestników przyjeżdżających na ten czas w klasztorne mury. Od czwartku zaczyna się cykl wykładów, który poprowadzi ks. Mariusz Marszałek SCA.

Członkowie poprzednich edycji często przyznawali, że takie przeżycie świąt to coś zupełnie nowego. Przeżywają te święta bardziej duchowo. Mogą również poznać jak wygląda życie zakonne.

W tym roku wśród pierwszych uczestników rekolekcji znalazł się Mikołaj Czyż. Do Ząbkowic przyjechał z Radomia. Święta Wielkanocne spędza po raz pierwszy poza domem.

- Ten tydzień chciałbym poświęcić na prace na sobą. Dla mnie jest to też takie duchowe spa. Tu mogę odciąć się od całego świata. Zatrzymać się, wyłączyć telefon. Wiele zmian zachodzi w moim życiu, odszedłem z jednej pracy i zastanawiam się nad tym co robić dalej. To jest czas, w którym będę próbował też rozeznać czego Bóg chce ode mnie. Niestety nasze polskie święta obrośnięte są różnymi tradycjami i często dla Boga zostaje bardzo mało czasu. Często zamiast cieszyć się tym czasem słyszę, że ktoś mówi, że nareszcie się one skończyły. Tu chciałbym przeżyć Wielki Post i Triduum Paschalne w kontekście Słowa Bożego. W tym roku chciałbym te święta przeżyć z Bogiem - mówi pan Mikołaj.

Rekolekcje trwają od Wielkiego Poniedziałku do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W rekolekcjach można uczestniczyć przez cały tydzień lub kilka wybranych dni.