Misyjni specjaliści

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 15.04.2018 13:27

W auli kurialnej ponad 50 osób nie tylko zmierzyło się z pytaniami dotyczącymi świętych patronów misyjnych i ich podopiecznych, ale również z... afrykańskimi tańcami.

Siostry z Nigerii uczyły młodzież rodzimych tańców Siostry z Nigerii uczyły młodzież rodzimych tańców
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Kościół z natury jest misyjny – takim przesłaniem bp Ignacy przywitał zgromadzoną młodzież gimnazjalną. – Pan Jezus mówił o tym wielokrotnie, a szczególnie to uwydatnił przed odejściem do nieba: idźcie i nauczajcie wszystkie narody, będziecie świadkami aż po krańce ziemi. Wiemy, że tak jeszcze nie jest, że na 7 mld ludzi jedynie 2 mld tak naprawdę wiedzą coś o Chrystusie. Dlatego sprawa misji mimo 2 tys. lat chrześcijaństwa jest wciąż aktualna – wyjaśniał biskup.

Jednym z misyjnych krajów Afryki jest wciąż Nigeria. To stąd pochodzą obecne na konkursie siostry Anthonia i Cynthia. Te dwie klawerianki do Polski przyjechały już ponad rok temu, by szerzyć miłość do misji.

Pierwsza z sióstr, przypominając osobę bł. Marii Teresy, opowiedziała, jak misjonarka Afryki pociągnęła ją za sobą. – Już jako 6-letnia dziewczynka czułam wewnętrzną potrzebę bycia siostrą zakonną. Kiedy powiedziałam o tym mojej mamie, ta pochwaliła pomysł, jednak później dodała, że moja starsza siostra przed laty też tak mówiła, a potem zmieniła zdanie i znalazła sobie męża. Ja jednak wiedziałam, że moje postanowienie się nie zmieni. Kiedy w 2011 r. skończyłam szkołę średnią, w rodzinnej miejscowości spotkałam klawerianki, które podarowały mi książkę o bł. Marii Teresie. Po jej przeczytaniu poczułam w sercu pokój i radość i wstąpiłam do zgromadzenia – wyjaśnia s. Anthonia Ndidiamaka Okolie SSPC.

Siostry w czasie sprawdzania prac konkursowych nie tylko podzieliły się z uczestnikami świadectwem, ale również nauczyły ich rodzimego tańca ibu.

Wreszcie przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców. Najwięcej, bo 58 punktów zdobyła Zuzanna Kawiak z Gimnazjum w Jaroszowie. Tuż za nią znaleźli się Amelia Stojko ze Szkoły Podstawowej w Lutomii Dolnej (56 pkt) i Marcin Durasiewicz z SP w Snowidzy (54 pkt). Wręczono również wyróżnienia dla Katarzyny Czerneckiej z SP w Starych Bagaczewicach, Roksanie Gil z Gimnazjum w Wilkanowie i Oliwii Kusce z SP w Lutomii Dolnej. Cała trójka zebrała po 50 pkt.

Organizatorami V Diecezjalnego Konkursu Misyjnego byli ks. Tadeusz Faryś i s. Magdalena Sypko z referatu misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej.