Napełniony mocą Ducha Świętego

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 21.05.2018 10:10

Po 22 latach budowy świątynia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wałbrzychu została oficjalnie oddana do użytku. Konsekrował ją 20 maja bp Ignacy Dec.

Jednym z najważniejszych momentów liturgii konsekracji jest namaszczenie ołtarza. Jednym z najważniejszych momentów liturgii konsekracji jest namaszczenie ołtarza.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Początek historii parafii wiąże się z datą 23 kwietnia 1996 r., kiedy to bp Tadeusz Rybak, biskup legnicki, erygował parafią, powierzając jej proboszczowi - ks. Tadeuszowi Wróblowi - budowę kościoła. .

Ksiądz Tadeusz Wróbel był wówczas wikariuszem w parafii Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, z którego terytorium po połączeniu z częścią parafii św. Franciszka powstała nowa wspólnota. Dziekan i dotychczasowy proboszcz ks. Wróbla powierzył mu troskę o budowę kościoła na wałbrzyskim Gaju. Niestety już od początku czekały go trudności z pozyskaniem terenu pod budowę nowej świątyni. Miał on zawierać znajdującą się przy ul. Krzywoustego kaplicę. 

Kiedy jesienią 1995 r. pozyskano teren, do pracy ruszyli architekci, którzy musieli dostosować projekt do otoczenia, a w dodatku zmieścić się z nim na niewielkiej działce. Przygotowania dokumentów podjął się Marek Kocan, który gotowy projekt dostarczył 28.10.1996 r. W kwietniu 1997 ruszyły prace, a już 2 czerwca papież Jan Paweł II w Legnicy poświęcił kamień węgielny, który następnie został wmurowany przez bp. Rybaka.

Pierwszą parafialną Mszę św. wierni przeżyli 24 grudnia w noc wigilijną Narodzenia Pańskiego. Świątynia miała już dach i okna. Wniesiono ołtarz, pasyjkę i fugurę Matki Bożej. Niecały rok później, 15 listopada 1998 r. bp Rybak poświęcił kościół, jednak dopracowanie potrzebnych szczegółów, zastąpienie tymczasowego ołtarza kamiennym trwało jednak kolejne 20 lat. W tym czasie nastąpił podział terytorialny Kościoła na Dolnym Śląsku i wałbrzyska parafia znalazła się na terenie diecezji świdnickiej. 

Gdy już wszystko było gotowe, następca ks. Wróbla, ks. Franciszek Skwarek poprosił bp.Ignacego Deca o konsekrowanie kościoła. I tak w 20 maja 2018 r. w Uroczystość Zesłania Ducha św. świątynia na Gaju stała się pełnoprawnym obiektem kultu Bożego. - Ekscelencjo, niech przez twoje czcigodne ręce Duch Święty napełni swoją mocą ten kościół i wszystkich wiernych, którzy będą się w nim gromadzili na modlitwie i sprawowaniu Najświętszej Ofiary, umocni wiarę i uzdolni do prawdziwego poznania Boga - witał biskupa proboszcz.

W czasie liturgii główny celebrans namaścił ołtarz i ściany świątyni, wraz z diakonami dokonał uroczystego okadzenia, a dopiero później zapalono świece, założono obrusy i przyozdobiono kościół kwiatami. Na koniec ks. Franciszek podziękował biskupowi, kapłanom, władzom miasta, wiernym z parafii w Rogoźnicy, gdzie wcześniej był proboszczem, jak również tym, z którymi pracuje na Gaju. 

Na jego prośbę biskup odznaczył tych najbardziej zaangażowanych pierścieniem św. Stanisława. Wśród nich znaleźli się: Ewa i Wiesław Przywóscy, Jolanta i Zygmunt Tylkowscy, Aleksandra i Zbigniew Zastawni, Wiesława i Andrzej Majewscy, Zdzisława Krych, Wiesława Kurzyńska, Teresa Pietruszka, Krystyna Rajczakowska, Krystyna Spytkowska, Jadwiga Wasilewska, Halina Rostowska i Lidia Lisiak.