Dwa zastępy rycerzy u Madonny

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 21.05.2018 11:33

W Strzegomiu w uroczystej instalacji figury Matki Bożej wzięli udział nadzwyczajni szafarze Komunii św. i templariusze z całej Polski.

Templariusze niosą w procesji figurkę Matki Bożej Strzegomskiej. Templariusze niosą w procesji figurkę Matki Bożej Strzegomskiej.
ks. Łukasz Trzeciak

Najciekawsza jest jednak sama historia wykonania kopii figury Matki Bożej Strzegomskiej, zwanej również Fundatorką. Opowiada nam ją Krzysztof Kaszub, pasjonat historii tego miasta.

- Wszystko zaczęło się dwa lata temu w 2016 roku, kiedy szukając w internecie informacji o Strzegomiu, znalazłem komunikat, że w Krakowie jest w renowacji obraz księżnej Beatrycze, Pani na Strzegomiu. Zaciekawiła mnie ta informacja i zacząłem szukać o tym obrazie coś więcej. Wyjazd do Krakowa nie wchodził w rachubę, bo powiedziano mi, że nie ma możliwości, abym go zobaczył. Pozostały mi jedynie dalsze poszukiwania w sieci. Któregoś dnia natrafiłem na publikację, gdzie jest zamieszczony ten obraz i tutaj przeżyłem szok, ponieważ nad lewym ramieniem księżnej namalowana była mała figurka strzegomskiej Pani - cieszy się historyk, który od wielu lat poszukiwał wizerunku strzegomskiej Pani.

Kiedy obraz wrócił do klasztoru sióstr benedyktynek w Krzeszowie, Krzysztof Kaszub umówił się na spotkanie w celu zobaczenia tego obrazu i zrobienia mu zdjęć.

- Kiedy siostra przyniosła mi ten obraz, serce zaczęło mi mocniej bić. Przytuliłem go do siebie i czułem się najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Zdjęcia z mojego aparatu wyszły fatalnie, więc poprosiłem kolegę, który jest profesjonalistą, by wykonał zdjęcie. Po powrocie do Strzegomia zrodził mi się pomysł, aby zrobić kopię namalowanej figurki, która przed laty przyciągała rzesze pielgrzymów - wspomina.

Z pomysłem poszedł do proboszcza, ks. Marka Babuśki, który zgodził się na realizację pomysłu. - Zacząłem szukać rzeźbiarza, który mógłby wykonać kopię tej figurki. Chciałem, by zrobił to ktoś, kto nie potraktuje tego jako zlecenie, ale jako ofiarę, dar dla strzegomskiej Pani - dodaje.

Po długich poszukiwaniach udało się mu znaleźć pana Zbigniewa Zycha, który zgodził się wykonać rzeźbę. W grudniu artysta zabrał się do pracy, a pomysłodawca prosił wszystkich znajomych o modlitwę. Po zakończeniu prac figurę pokryto polichromią oddającą kolory z obrazu.

20 maja o godz. 13.00 uroczyście wprowadzono ją do strzegomskiej bazyliki. Zrobili to templariusze, którzy w 1307 r. przekazali małą figurkę Matki Bożej Strzegomskiej ofiarowali księżnej Beatrycze jako dar fundacyjny na poczet nowo powstającego klasztoru sióstr benedyktynek w Strzegomiu.

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej mieli tego dnia swój ogólnopolski zjazd. Warto dodać, że w uroczystej Mszy św. wzięli udział także nadzwyczajni szafarze Komunii św., którzy przeżywali tu swoje trzydniowe rekolekcje.

Dwa zastępy rycerzy u Madonny   Dwa zastępy rycerzy u Madonny   Dwa zastępy rycerzy u Madonny   Dwa zastępy rycerzy u Madonny   Dwa zastępy rycerzy u Madonny