Nauki "przedmałżeńskie"

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 25.05.2018 16:36

Przez tydzień w Polanicy-Zdroju diakoni przygotowywali się do przyjęcia święceń prezbiteratu. Czego się tam nauczyli?

ks. Krzysztof Herbut wraz z diakonami w czasie Mszy św. ks. Krzysztof Herbut wraz z diakonami w czasie Mszy św.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Rekolekcje przed święceniami prowadził ks. Krzysztof Herbut, proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Piskorzowie i odpowiedzialny w diecezji za Odnowę w Duchu św. Wiedzę wynikającą z kapłańskiego doświadczenia przekazywał im nie tylko w formie konferencji i homilii, ale też w prywatnych rozmowach.

- Każdego wieczoru spotykaliśmy się z diakonami, by odpowiadać na ich pytania dotyczące kapłańskiej duchowości, doświadczenia nie tylko kapłańskiego życia, ale i duchowości. Jednym z tematów, które najbardziej zainteresowały przyszłych księży, było zagadnienie walki duchowej i rozeznawania dobrych i złych duchów. Ksiądz Herbut wszystko im bardzo szczegółowo wyjaśniał, posługując się przykładami, których sam doświadczył lub poznał od zaprzyjaźnionych księży - wspomina ks. Marcin Dolak, ojciec duchowny, który przyjechał do domu rekolekcyjnego z klerykami.

Co z konferencji najbardziej zapamiętali diakoni? - Jedna z konferencji była o wadze słowa Bożego, jak i ludzkiego. Pamiętam cytat, który przywołał rekolekcjonista - „owocem słów nasyci człowiek i wnętrze" (Prz 18,20). Dużo też było o ciszy w życiu kapłana. Ciszy, w której słyszy się wolę Bożą. Ksiądz Krzysztof przypomniał nam także o zasadach działania złego ducha, opierając się na nauce św. Ignacego Loyoli - opowiada dk Wojciech Oleksy.

W środę przygotowujących się do święceń odwiedził bp Ignacy Dec, a w czwartek 24 maja, tuż przed końcem rekolekcji, diakonów odwiedził ks. Tadeusz Chlipała, rektor świdnickiego WSD wraz z ks. Stanisławem Chomiakiem, kanclerzem Świdnickiej Kurii Biskupiej. Po wspólnej Mszy św. przypomniał przyszłym wikariuszom o zasadach pracy w kancelarii parafialnej i zobowiązaniach do troski o dobro Kościoła. Zwrócił też uwagę na dbałość o piękno liturgii i prezencję w codziennych obowiązkach, by ich strój był dostosowany do roli, którą będą pełnić w Kościele.

Nauki "przedmałżeńskie"