Bolko II Świdnicki. Fenomen ponad narodowość

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 05.06.2018 10:26

Stolica diecezji rozpoczyna obchody 650. rocznicy śmierci fundatora katedry pw. św. Stanisława i św. Wacława.

Na 650. rocznicę śmierci Bolka Świdnickiego zaplanowano mnóstwo atrakcji. Na 650. rocznicę śmierci Bolka Świdnickiego zaplanowano mnóstwo atrakcji.
UM Świdnica

Konferencja regionalna, spotkanie z aktorem Andrzejem Popielem - odtwórcą roli księcia Bolka II Świdnickiego w serialu TVP „Korona Królów”, promocja książki „Jaworowi ludzie”, średniowieczny festyn, nowa trasa turystyczna, spacery historyczne, wycieczki, publikacje okolicznościowe to część działań, przy pomocy których miasto Świdnica uczci przypadającą na lipiec br. 650-letnią rocznicę śmierci księcia Bolka II Świdnickiego, postać wybitnego Piasta Śląskiego wpisaną w strategię rozwoju turystycznego miasta.

Już 8 czerwca w ramach programu "Poznaj księcia Bolka" Świdnicki Ośrodek Kultury wraz z Młodzieżowym Domem Kultury wystawią na scenie w Rynku inscenizację teatralną opowiadającą historię tego Piasta. Tydzień później, 15 czerwca zaplanowano konferencję regionalną popularyzującą  postać księcia Bolka II Świdnickiego, która w godzinach 10.00-16.00 odbędzie się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

W jej trakcie zaplanowano wykłady i prezentacje poświęcone postaci księcia,  panel dyskusyjny pt. Kontrowersje wokół Postaci Bolka II Świdnickiego oraz promocję książki „Jaworowi ludzie”.

Rzecz o czasach Bolka II Świdnickiego, autorstwa Joanny Żak-Bucholc, którą wraz z autografem autorki będzie można nabyć w holu teatru. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wcześniej należy się zapisać do 13 czerwca tutaj lub telefonicznie pod nr telefonu 74/ 856 29 10.

W sobotę 16 czerwca na Rynku w godzinach od 11.00 do 15.00 odbywać się będzie Świdnicki Piknik Średniowieczny, w trakcie którego Bractwo Rycerskie Bolka II zapewni atrakcje dla małych i dużych świdniczan.

W programie pikniku m.in. historyczna gra terenowa z nagrodami, warsztaty wytłaczania ze skóry, warsztaty z ziół oraz ziołoznawstwa, plecenie wianków dla dzieci oraz dorosłych, warsztaty haftowania, nauka gry na bębnach, kaligrafia oraz nauka pisania gęsim piórem, wybijanie monet z wizerunkiem Bolka, tańce średniowieczne, zabawy smok, rybki, rzut potokową, przeciąganie liny, narty Bolka.

Pokazy: kuchni rycerskiej, zbroi średniowiecznych, zabawek związanych ze średniowieczem oraz stoiska kramarzy, na których nabyć będzie można: miody pitne, literaturę średniowieczną oraz słowiańską, biżuterię, rękodzieło czy ręcznie malowaną ceramikę. Przez cały piknik będzie przygrywała grupa "Dziwoludy" grająca na instrumentach dawnych.

Również w sobotę 16 czerwca do stolicy Księstwa Świdnicko-Jaworskiego przybędzie Andrzej Popiel, aktor, odtwórca roli księcia Bolka II Świdnickiego w popularnym serialu TVP - „Korona Królów” .

Spotkanie z nim odbędzie się o 13.00 w holu Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Będzie okazja porozmawiać o tym,  gdzie i jak przygotowywał się do roli świdnickiego księcia, a także o ciekawostkach z planu Korony Królów. Udział w spotkaniu jest otwarty.

O 17.00 pod wieżą ratuszową odbędzie się koncert Zespołu Muzyki Dawnej TOTUS MUSICUS z Młodzieżowego Domu Kultury, również odbywający się w ramach realizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury projektu „Poznaj Księcia Bolka”.

W tych dniach zapraszamy także do wizyty w Muzeum Dawnego Kupiectwa. W tych dniach w ramach obchodów przez Świdnicę 650. rocznicy śmierci Bolka II Świdnickiego, będzie można nieodpłatnie obejrzeć eksponaty związane z Bolkiem II Świdnickim.

30 czerwca natomiast w ramach programu "Poznaj Księcia Bolka" zostanie zorganizowana gra miejsca "Bolko Trip" dla 4-osobowych drużyn. Zapisy do 15 czerwca na adres: stronawww@mbp.swidnica.pl

21 i 28 lipca odbędą się także dwa spacery tematyczne „Śladami księcia Bolka”, które pozwolą poznać historię konkretnych miejsc związanych z fundatorem świdnickiej katedry. To w niej rozpoczną się obie wycieczki. Pierwsza z nich poprowadzi przez Rynek do Placu św. Małgorzaty, gdzie znajdował się dawny zamek księcia Bolka (zapisy do 16 lipca) , druga natomiast przez ogrody i gotycką świątynię wpisaną na listę Pomników Historii (zapisy do 23 lipca). Zgłaszać chęć udziału w spacerach należy na adres: p.szmajduch@sok.com.pl

W organizację cyklu wydarzeń włączyli się: Miasto Świdnica, Świdnicki Ośrodek Kultury, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury, Parafia Katedralna św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, Wydział Duszpasterski Diecezji Świdnickiej.

----------------------------

Program konferencji Bolko II Świdnicki. Fenomen ponad narodowość

15 czerwca

09.45 Rejestracja przy kawie
10.00 Otwarcie konferencji
10:15 – 10:25 Bolko II świdnicki – prezentacja postaci - Sobiesław Nowotny, historyk, specjalista historii Śląska,
10:30 – 10:55 Bolko II jako książę fundator, dr Dagmara Adamska, Uniwersytet Wrocławski
11:00 – 11:25 Kamienna Góra jako arena starć wojsk księcia Bolka II Świdnickiego i króla Jana Luksemburskiego (1345-1348), Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze
11.25 – 11.40 przerwa kawowa
11:40 – 12:05 Układ sukcesyjny księcia Bolka II z Karolem IV Luksemburskim z 1353 roku, Sobiesław Nowotny, historyk, specjalista historii Śląska
12:10 - 12:35 Świdnicka kancelaria miejska w czasach Bolka II, Agnieszka Dudzińska, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
12:40 – 13:00 „Jaworowi ludzie”. Rzecz o czasach Bolka II Świdnickiego. Podróż śladami bohaterów powieści Joanny Żak - Bucholc
13.00-13.10 przerwa kawowa
13:15 – 13:40 Mury obronne Świdnicy z czasów Piastów świdnicko - jaworskich w świetle badań archeologicznych, dr Dobiesław Karst, archeolog, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy
13:45 – 14:10 Siedziby Piastów świdnicko – jaworskich, Arkadiusza Muła, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze
14:15 – 14:55 Panel dyskusyjny: Kontrowersje wokół postaci Bolka II Świdnickiego
15.00 Zakończenie konferencji / obiad

Bolko II Świdnicki. Fenomen ponad narodowość   Bolko II Świdnicki. Fenomen ponad narodowość