A było tak blisko

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 07.06.2018 15:08

W Niepokalanowie od 4 do 5 czerwca odbył się finał XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Byli tam nasi reprezentanci.

Alicja wraz z mamą i katechetą na konkursie w Niepokalanowie. Alicja wraz z mamą i katechetą na konkursie w Niepokalanowie.
I LO w Świndicy

Naszą diecezję reprezentowało dwoje uczniów: Alicja Dąbrowska z I LO w Świdnicy i Michał Wiśniewski z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości. Zwyciężyli oni w eliminacjach, które odbyły się 18 kwietnia w Świdnickiej Kurii Biskupiej (relacja tutaj). Podobnie jak wówczas, uczniowie odpowiadali z trzech ksiąg Pisma Świętego (Księgi Psalmów, Listu do Galatów i Listu do Filipian).

- Myślę, że najwięcej trudności w przygotowaniach sprawiło mi opracowanie Księgi Psalmów. Nie dość, że zawierają one wiele szczegółów i są pisane trudnym językiem, a w dodatku trzeba znać mentalność żyjących wówczas ludzi, to jeszcze pytanie z ich treści i przypisów były bardzo szczegółowe. Ponadto część z nich dotyczyła symboliki, która odnosi się do całego Starego Testamentu - wspomina Alicja.

Uczestnicy w czasie dwudniowego pobytu nie tylko zmagali się z pytaniami, ale mogli również poznać historię klasztoru w Niepokalanowie i życie jego założyciela, św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jakie wrażenia zrobiło na nich to miejsce i atmosfera wokół olimpiady?

- Bardzo cieszę się, że wzięłam udział w konkursie. W sumie nigdy dotąd tak szczegółowo nie opracowywałam Pisma Świętego. Na miejscu poznałam mnóstwo ludzi tak blisko związanych z Panem Bogiem i naprawdę w Nim zakochanych. Pięknie było na nich patrzeć I z nimi przebywać. Nie czuliśmy rywalizacji między sobą, ale staliśmy się braćmi i siostrami jak we wspólnocie - mówi nastolatka dodając, że choć nie wygrała, to jednak cały ten wyjazd był dla niej bardzo ważny.

Alicja została finalistką konkursu, Michałowi nie udało się osiągnąć znaczącego miejsca. Ich opiekunowie liczą natomiast, że być może zdecydują się na udział w przyszłym roku i korzystając z doświadczenia, znajdą się w czołówce ogólnopolskiej.