Niebo ogarnia wszystko, co piękne

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 22.06.2018 11:17

Dokładnie rok po otwarciu obserwatorium, siostry niepokalanki ruszają z kolejnym ciekawym pomysłem, który ma przyciągnąć nie tylko przyszłe uczennice, ale i dzieci z rodzicami.

Grzegorz Górski, Kierownik ds. Korporacyjnych Toyota, który wraz z s. Bogdaną, niepokalanką przecięli wstęgę otwierając labirynt. Grzegorz Górski, Kierownik ds. Korporacyjnych Toyota, który wraz z s. Bogdaną, niepokalanką przecięli wstęgę otwierając labirynt.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne, a zatem jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania, najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią” – słowami Mikołaja Kopernika przywitano zgromadzonych gości na uroczystym otwarciu ekologicznego labiryntu z planetami, które odbyło się 21 czerwca.

Projekt zajął 2. miejsce w VIII edycji konkursu Funduszu Toyoty, dzięki czemu otrzymał dofinansowanie w wysokości 18 tys. zł. - To co mi rzuciło się tutaj w oczy, to ogromna pasja ludzi, którzy ten projekt tworzą. Dziś zobaczyłem, że w tym projekcie jest gwarancja życia i nadziei, że być może już niedługo doczekamy się astronoma wielkiego jak Kopernik, a wywodzącego się stąd, z Sobięcina- mówił Grzegorz Górski, Kierownik ds. Korporacyjnych Toyota, który wraz z s. Bogdaną, niepokalanką przecięli wstęgę otwierając labirynt. Poświęcenia natomiast dokonał kapelan ks. Jan Oleander.

Przypomnijmy, że tworzące zielony labirynt tuje wyznaczają orbity kamiennych planet, które mają wielkość proporcjonalną do znajdujących się w Układzie Słonecznym. Przy każdej z nich znajduje się plansza z informacjami o danej planecie. Przy wejściu ma natomiast stanąć Astromat z zadaniami do rozwiązywania wewnątrz labiryntu. W centrum znajduje się zaś kamienne Słońce.

- Labirynt ma kształtować i rozwijać zainteresowania, uzdolnienia dzieci i młodzieży w zakresie astronomii, rozszerzać i pogłębiać wiedzę w atrakcyjnej formie. Chcemy też nim promować postawy proekologiczne, bo zastosowano tu odnawialne źródła energii do zasilania oświetlenia, zielone drzewa i naturalne kamienne planety. W ten sposób chcemy też pokazać piękno całego wszechświata, jego ogrom i złożoność, które są dziełem Stwórcy – wyjaśnia s. Dorotea Milewska.

Eko-Astro-Lab w Prywatnym Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek jest dostępny dla dzieci i młodzieży oraz dla wszystkich osób pragnących w ciekawej formie poznawać tajniki kosmosu.