Święto Papieru ma już 18 lat

Joanna Wudyka Joanna Wudyka

publikacja 31.07.2018 14:31

Muzeum udostępniło oglądającym swoje najcenniejsze skarby. Choć coroczne wydarzenie osiągnęło dopiero pełnoletność, samo miejsce ma już pół wieku.

Odwiedzający mogli sami nauczyć się wyrobu papieru i rzeźbienia w nim Odwiedzający mogli sami nauczyć się wyrobu papieru i rzeźbienia w nim
Joanna Wudyka /Foto Gość

Jak co roku 28 i 29 lipca dusznickie Muzeum Papiernictwa obchodziło Święto Papieru. Tym razem jednak organizatorzy przygotowali dużo więcej atrakcji ze względu na obchody 50-lecie muzeum.

- Dla odwiedzających powstała specjalna ścieżka edukacyjna, która pozwala na zapoznanie się z materiałami i surowcami papierniczymi, a także ręcznym wytwarzaniem papieru ze specjalnie przygotowanej masy makulaturowej.  Z tej masy  nasi Goście mogli własnoręcznie uformować kartę papieru. Dodatkowo specjalnie na jubileusz przygotowaliśmy pokaz tureckiej metody marmoryzowania papieru czy japońskiej techniki barwienia shibori - opowiada Marta Nowicka z działu promocji.

Dla odwiedzających przygotowano także dwie wystawy. Tradycyjnie jedna z nich dotyczy sztuki papieru, a druga - 50 lat działalności muzeum. - Te wystawy są wyjątkowe. Nie pokazywaliśmy ich nigdy wcześniej, a materiały gromadzimy od 20 lat. Znajdują się tam figury przestrzenne, rzeźby, lalki papierowe czy maski. Są też plansze informacyjne i projekcja filmu, która pokazuje historię naszej papierni. Do tej pory sądziliśmy, że pochodzi ona z 1605 r.,dzięki analizie dendrochronologicznej i architektonicznej oraz badaniu zapraw muraskich  okazało się, że cześć budynku jest dużo starsza i ma ponad 455 lat - dodaje M. Nowicka.

Atrakcyjność wystawy przyciągnęła do dusznickiego muzeum ok. 7 tys. turystów. - Przyjechaliśmy tu z Kłodzka, bardzo dobrze znamy to miejsce, bo często je odwiedzamy. Kiedy dowiedzieliśmy się o tej wystawie, nie mogliśmy ominąć takiej okazji - mówi pani Iza.

Wystawę jubileuszową można oglądać do 7 października, a sztuki papieru do końca roku.