Biskup tańczył tango w Nowej Wsi

Hubert Szczypek

publikacja 16.08.2018 19:27

Ale też koncert Jacka Silskiego, loteria z nagrodą główną o wartości kilku tysięcy złotych - to tylko niektóre z atrakcji najstarszego festynu na Dolnym Śląsku.

Biskup w kościele tańczył z kilkoma kobietami tango Biskup w kościele tańczył z kilkoma kobietami tango
Hubert Szczypek

Od 26 lat w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Wsi odbywa się festyn parafialny. Tego jednego dnia w roku zabytkowa świątynia wypełnia się po brzegi parafianami i gośćmi z całej Polski. Festyn to sposób na zdobycie pieniędzy na renowację barokowego kościoła. - Kiedyś to miejsce groziło zawaleniem. Dzięki hojności darczyńców prace remontowe trwają nieustannie od kilkudziesięciu lat. Obecnie odnawiamy drogę krzyżową - mówi ks. Jan Maciołek, pomysłodawca festynu i proboszcz parafii.

Odpust rozpoczął się patriotycznym koncertem w wykonaniu bp. Antoniego Długosza. - Widok księdza biskupa śpiewającego o ojczyźnie i tańczącego tango w naszym kościele długo pozostanie w mojej pamięci - mówi jedna z uczestniczek odpustu.

Następnie emerytowany pasterz archidiecezji częstochowskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. odpustowej. Jako podziękowanie przedstawiciele parafii wręczyli głównemu celebransowi pamiątkową drewnianą tablicę z wizerunkiem orła i słowami Jana Pawła II: "Proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich rodaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tego cennego daru wolności".

Biskup, znany z programów telewizyjnych "Ziarno" i "Kropelka radości", spotkał się również z najmłodszymi parafianami. - Już kilka lat temu bp Antoni gościł w Domaszkowie. Został zaproszony przez radę pedagogiczną tutejszej szkoły. Wtedy poprosiłem go, aby przyjechał również na odpust w Nowej Wsi. Zgodził się, lecz dopiero w tym roku udało mu się tutaj dotrzeć - zdradza powód wizyty hierarchy ksiądz proboszcz.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. rozpoczęła się zabawa na pobliskim boisku. Specjalnie dla dzieci przygotowano dmuchane zamki. Nie zabrakło też przyrządzonych przez parafian przysmaków i wspólnych tańców. W tym roku o oprawę muzyczną zadbał J. Silski, pochodzący ze Śląska solista Królewskiej Orkiestry Symfonicznej przy Pałacu w Wilanowie. Podobnie jak w ubiegłym roku, odbyły się licytacja i loteria cegiełek-zdrapek. Główną nagrodą była odśnieżarka o wartości kilku tysięcy złotych.