Uczyli się od Matki Bożej strzec wiary

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 03.09.2018 20:30

Pierwszy dzień września 250 katechetów zakonnych i świeckich zawierzyło swoją posługę kształtowania wiary u dzieci i młodzieży bardzkiej królowej.

Mszę św. z biskupem koncelebrowali księża z kurii odpowiedzialni w diecezji za katechezę. Mszę św. z biskupem koncelebrowali księża z kurii odpowiedzialni w diecezji za katechezę.
Kamil Markowicz

Każdego roku katecheci diecezji świdnickiej uczestniczą w konferencji związanej z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego. Ma ona miejsce w Bardzie w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej i jest organizowana przez Wydział Katechetyczny.

Adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św. i tym razem miały katechetów duchowo przygotować do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i zachęcić do dalszego rozwoju.

- Rozwój biologiczny ma wyraźne granice, których nie jesteśmy w stanie przekroczyć. Natomiast rozwój uzdolnień duchowych, rozwój człowieczeństwa, nasza osobista świętość, nie ma zakreślonych granic. Wiesz dobrze, że możesz być lepsza niż jesteś, że możesz być bardziej cierpliwa, bardziej wrażliwa, bardziej dyspozycyjna dla drugich. Możesz być ciągle jeszcze lepszym człowiekiem niż jesteś, lepszym księdzem, lepszym zakonnikiem, lepszą siostrą zakonną, lepszą matką, żoną, lepszą katechetką - mówił w homilii bp Ignacy Dec.

O rozwoju zawodowym w odniesieniu do reformy oświaty mówił również ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik – koordynator biura programowania katechety przy Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał koncepcję katechezy Kościoła, która ukształtowała się po II Soborze Watykańskim i jest realizowana w polskiej szkole po dzień dzisiejszy.

Wskazał również na najważniejsze wyzwania, przed którymi staje dzisiejszy katecheta. Zaliczył do nich nie tylko reformę oświaty czy upadek autorytetów, ale również mentalność techniczną młodego pokolenia, wracający neomarksizm, manipulację kryzysem imigracyjnym czy napór ideologii gender. Dodał, że można się temu poddać albo rzetelnie pełnić posłannictwo głoszenia słowa Bożego.

Przybliżając nową podstawę programową zapewnił, że dobiegają końca prace nad nowym programem katechezy, który będzie kładł nacisk na postawy, które należy kształtować u uczniów, nie oceniając ich. Podręczniki będą wprowadzane sukcesywnie, począwszy od 1 września 2019 r. (w klasie I i IV szkoły podstawowej oraz I średniej).

Spotkanie zakończyły komunikaty Wydziału Katechetycznego przekazane przez dyrektora, ks. M. Korgula oraz modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.