Kto ty jesteś? Polak mały

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

dodane 07.11.2018 15:21

Prezentki ze Świdnicy wraz z dziećmi przygotowały program artystyczny dla rodziców i dziadków, związany z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieci przebrane w staropolskie stroje recytowały wiersze Władysława Bełzy. Dzieci przebrane w staropolskie stroje recytowały wiersze Władysława Bełzy.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

I choć najmłodszej grupie z powodu tremy prawie nie udało się wypowiedzieć słów wierszyka Władysława Bełzy z „Katechizmu polskiego dziecka”, to jednak maluchy z Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek 6 października dały popis umiejętności tanecznych, aktorskich i muzycznych.

Przebrane w staropolskie stroje zatańczyły na samym początku poloneza, którego kontynuacją była krótka historia utraty i odzyskania niepodległości. - Ubrana w biało-czerwony płaszcz pani Polska została zaatakowana przez trzech złych chłopców, reprezentujących Austrię, Prusy i Rosję. Szarpiąc dziewczynkę skuli ją łańcuchami i założyli na głowę cierniową koronę – relacjonuje s. Bernadeta, dyrektorka przedszkola.\

Nie zabrakło też akcentów religijnych. – Wiem ja, bo mi o tym mama powiadała, żem dziecię tej ziemi, żem jest Polka mała. I wiem, jak mi Polska jest droga i miła, bom się w polskiej mowie pacierza uczyła. Bo mię polskie niwy chlebem swym karmiły; bo mię polskiej pieśni skowronki uczyły. Bo mię tam na niebie strzeże Matka Boska, ta polska królowa, nasza Częstochowska. Bo przy Bożym tronie Polscy święci stoją i co dzień się modlą za Ojczyznę moją – recytowała jedna z dziewczynek.

Potem dzieci zaprosiły wszystkich do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni. Najmłodsza grupa natomiast z pomocą wychowawczyni cichutko wyszeptała: „Kto ty jesteś, Polak mały”.