Dar dla ojczyzny na jej urodziny

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 11.11.2018 15:47

To jemu poświęcił swoją refleksję bp Ignacy Dec w czasie uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

bp Ignacy Dec w strzegomskiej bazylice podczas Mszy św. za ojczyznę bp Ignacy Dec w strzegomskiej bazylice podczas Mszy św. za ojczyznę
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Przewodnicząc liturgii w Świdnicy, a następnie w Strzegomiu, podkreślał wyjątkowość tego uroczystego dnia. - Dzisiaj jesteśmy jakby na urodzinach naszej matki ojczyzny. Obchodzimy setną rocznicę jej powtórnych narodzin, jako II Rzeczypospolitej w roku 1918, po stu dwudziestu trzech latach narodowej niewoli. Patrząc na biblijne niewiasty, pochwalone przez Chrystusa w Ewangelii, pomyślmy o naszym darze dla ojczyzny. Mogą nim być: dar szczerej modlitwy, rzetelnej, uczciwej pracy i dar cichego cierpienia - wyliczał w homilii.

Spośród trzech darów dla ojczyzny, najwięcej mówił o modlitwie. - Przede wszystkim powinna ona być dziękczynieniem. Dziękujemy Panu Bogu za ojców naszej niepodległości. A było ich wielu. Najpierw byli to ludzie czynu zbrojnego, przywódcy i uczestnicy powstań narodowych: walk u boku Napoleona (1806-1813), powstania listopadowego (1830-1831), powstania krakowskiego (1846), wielkopolskiego (1848) czy styczniowego (1863-1964). Klęski w tych powstaniach zbrojnych wpłynęły na zmianę metod walki. Przeniesiono ją z pól bitew w dziedzinę ducha, umysłu, kultury i gospodarki - wspominał.

Wymieniając kolejno ludzi kultury i Kościoła i tych, którzy stanęli przy narodzinach II RP dziękował za ich bohaterstwo i poświęcenie. Prosił też, by nie zapominać o modlitwie błagalnej za polityków, ludzi kultury i Kościoła, by troszczyli się o dobro wspólne, którym jest ojczyzna.

W Strzegomiu za poświęcenie młodych żołnierzy dziękował również ks. Marek Babuśka, proboszcz parafii. - To, że dzisiaj mamy możność życia w miarę wolnego, zawdzięczamy tym, którzy odeszli. Patrząc na groby i nasze dzieje, nie trudno zauważyć rzecz niezwykłą - tak wielu ludzi młodych poświęciło swe życie, abyśmy mogli dziś żyć i realizować to dobro, którego oni nie mogli zrealizować. To setki tysięcy, a nawet miliony żołnierzy, skazańców, wygnańców w obronie polskiej kultury, polskich granic, polskiej wolności i polskiego narodu - mówił prosząc o modlitwę w ich intencji.

We Mszy św. wzięli również udział żołnierze z 10. Brygady Logistycznej im. Piotra Wysockiego z Opola i 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia czy służby mundurowe. W obu uroczystościach natomiast wzięli również udział przedstawiciele samorządów i lokalni politycy.