Są wzorem i drogowskazem

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 15.11.2018 11:02

W tegorocznej Plejadzie Świętych znaczna część dzieci wybrała swoich patronów.

Dzieciom w większości przypadków przygotowano bardzo dokładne stroje. Dzieciom w większości przypadków przygotowano bardzo dokładne stroje.
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Ponad 200 dzieci z całej diecezji świdnickiej wzięło udział 14 listopada w Ząbkowicach Śląskich w kolejnych imieninach mieszkańców nieba.

Od 12 lat to ks. Krzysztof Ziobrowski, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej oraz tamtejsza szkoła podstawowa organizują konkurs „Plejady Świętych”, a od 10 lat konkurs ma rangę diecezjalną.

Tradycyjnie w pierwszej części zmierzyły się przedszkola z miasta i jego okolic. Potem jednak przyszedł czas na występy dzieci z całej diecezji w dwóch grupach wiekowych – klasy I-IV i V-VIII.

Wśród przedstawianych mieszkańców nieba nie brakowało najbardziej znanych jak św. Franciszek z Asyżu czy Matka Boska, ale pojawiły się też postacie mniej znane jak bł.  Imelda Lambertini czy bł. Władysław z Gielniowa. Duża część dzieci w tym roku wybrała swoich świętych patronów. - Pomyślałam, że która święta będzie mi bliższa niż ta, która mi patronuje. Dobrze jest wiedzieć coś o swojej patronce, która jest dla mnie wzorem - wyjaśnia Basia, uczestniczka przebrana za św. Barbarę, patronkę górników.

Jury oceniało pomysłowość i oryginalność w przedstawianiu postaci świętego – strój, rekwizyty (atrybut) oraz sposób przedstawienia wybranego świętego. Dzieci śpiewały, mówiły wiersze, opowiadały historyczne fakty z życia przedstawianych postaci. Wybór był tak trudny, że podzielono dzieci na trzy grupy, którym przyznano kolejno I, II i III miejsce.