Ważniejszy jest strój duchowy

ks. Przemysław Pojasek ks. Przemysław Pojasek

publikacja 08.12.2018 15:47

Nakładając sutanny trzem klerykom trzeciego roku i trzem nowym kanonikom, biskup zwrócił uwagę na to, co przywdziewają w duchowym znaczeniu.

Klerycy tuż po nałożeniu sutanny Klerycy tuż po nałożeniu sutanny
ks. Przemysław Pojasek /Foto Gość

Z okazji 13. rocznicy powołania do istnienia Świdnickiej Kapituły Katedralnej biskup Ignacy Dec nałożył insygnia trzem nowym kanonikom: ks. Marcinowi Gęsikowskiemu, ks. Danielowi Marcinkiewiczowi i ks. Tomaszowi Zającowi.

Zrobił to 8 grudnia przed rozpoczęciem Mszy św., w czasie której klerycy trzeciego roku świdnickiego seminarium mieli przyjąć strój duchowny.

Przypominając objawienie maryjne w Lourdes sprzed 160 lat, bp Ignacy Dec w homilii zwrócił uwagę na znaczenie stroju przyjmowanego przez kapłanów, a następnie kandydatów do kapłaństwa.

- Maryja została od początku przygotowana przez Boga na mieszkanie dla Syna Bożego. Została uczyniona nieskalanym człowiekiem, w którym całe piękno ludzkiej godności wystąpiło w pełni. Dlatego Kościół przez wieki śpiewa swojej Matce: „Tota pulchra es Maria - cała piękna jesteś, Maryjo” - wyjaśniał.

- Patrzymy dziś na piękno Maryi, na Jej strój duchowy. Dzisiaj, gdy nakładamy szaty kapłańskiego na młodych kandydatów do kapłaństwa, gdy ozdabiamy pięknym strojem kanoników katedralnych (...), ważniejszy jednak od tych strojów materialnych jest strój duchowy. A piękny, ozdobny strój duchowy to nic innego jak nasza przyjaźń z Bogiem, to pielęgnowanie obecności Boga w nas, na wzór Maryi - mówił dalej.

- Dzisiejsze obłóczyny mają nam przypomnieć, że my, duchowni, nosimy sutannę, strój osób duchownych nie tylko po to, abyśmy byli zewnętrznie rozpoznawalni w Kościele i w narodzie, ale także po to, by przypomnieć wszystkim, że oprócz wartości ziemskich, za którymi uganiają się ludzie, istnieją jeszcze wartości niewidzialne, wskazane przez Boga, które nie przemijają, które są źródłem ludzkiego szczęścia - przekonywał.

Po zakończeniu homilii nałożył sutanny, komże i birety trzem klerykom: Marcinowi Kirkiewiczowi (Dzierżoniów, par. pw. Chrystusa Króla), Pawłowi Krukowi (Idzików, par. pw. Wniebowzięcia NMP) i Krystianowi Stasiakowi (Boguszów-Gorce, par. pw. Zesłania Ducha Świętego).